Breaking News
Watch the Land Rover Kentucky Three-Day Event presented by Mars Equestrian™ on USEF Network April 22-25
As part of our effort to protect the health of our staff and comply with restrictions, we are currently operating under a flexible work plan. COVID restrictions may result in a brief delay in services, such as wait times and passport processing, however we are continuing to improve service times as restrictions are slowly lifted, while still considering the safety of our staff and members.


Rolex/USEF Show Jumping Ranking List

OTTAWA ON GRAND PRIX

As announced on May 15, 2020, the Rolex/USEF Ranking List points were frozen (no aging of points for athletes or horses) as of March 20, 2020 and the plan was to restart the Ranking List on September 1, 2020. It is confirmed that the Ranking List will resume on September 1, 2020 and points will recommence aging.

As of April 16, 2021
Week 2020-43
7/13/2019
CSI2* OTTAWA INTERNATIONAL I - OTTAWA ON, CAN
33
7/10/2019 - 7/13/2019
1.00
Placing Rider Horse Breed Round One Round Two Jump Off Time Prize Money
1 Beth Underhill COUNT ME IN ANGLO EURO 0 0 44.3 $6,626.73
2 Amy Millar TRUMAN HANN 0 0 44.72 $5,301.38
3 Jonathan McCrea PEWIT NONO SF 0 0 46.25 $3,976.03
4 Christine McCrea JARCOBOND VD OUDE ELK ANGLO EURO 0 0 50.1 $2,650.69
5 Erynn Ballard CHARMING FORCE B 0 4 45.37 $1,855.48
6 Andrew Kocher COLDPLAY 31 0 4 58.17 $1,457.87
7 Stevie Murphy EBAB RK 0 12 47.91 $1,060.28
8 Veronica Bot COOL DOWN 3 1 $795.20
9 Hyde Moffatt GRAFTON HANOVERIAN 4 $795.20
10 Karen Sparks CALVIN KLEIN SF 4 $662.67
11 Andrew Kocher ABELONE O.T LOWLANDS Z 4 $662.67
12 Kelley Robinson BLUE'S YER DADDY WARMBLOOD 4 $662.67
13 Erynn Ballard Z DIAMANTY 4
14 Amy Millar ERICSON HOLST 4
15 Lauren Hayes REBELLE MOON Z 4
16 Christine McCrea DALI DE VY 4
17 Ian D Millar CHRISTIANO SBS 4
18 Bronte Gray-Rochon WILLIAMSTOWN GUIDAM 8
19 Andrew Kocher CAVALLI V/D PADENBORRE Z ISH 8
20 Laurie Bucci GLIMMER MAN 8
21 Asta Torokvei KARMINO Z CAN WB 9
22 Julia Madigan DEE JEE 12
23 Jonathon Millar BONZAY KWPN 12
24 Sam Walker CARLITZEK N DWB 12
25 Sam Walker CORALISSA 12
26 Michael Hutchinson GOLDEN DREAM HOLSTEINER 13
27 Hyde Moffatt GISBORNE VDL 17
28 Brady Hayes RIDLEY 21
29 Erynn Ballard CARIMBA B CSHA Ret
29 Sabrina Lefebvre ALASKA HANOVERIAN Ret
29 Christine Carlsen MONCHINIQUIE ZANG Ret
29 Jill Henselwood EBLESSE HOLST Ret
33 Carson Grisham BLAZE OF GLORY II KWPN Eli