Member News
Latest COVID-19 Information and Resources
US Equestrian offices will be closed Monday, January 18th, 2021 in observance of Martin Luther King Jr. Day.
As a part of our efforts to protect the health of our employees, US Equestrian is working under a flexible work plan for our staff. As we transition to this modified format, there may be interruptions to service. We will do our best to have all services fully functioning as quickly as possible. Customer Care can be reached by emailing [email protected], online chat or leave a voicemail by calling (859) 258-2472. Thank you in advance for your understanding and patience.


Rolex/USEF Show Jumping Ranking List

MADRID GRAND PRIX

As announced on May 15, 2020, the Rolex/USEF Ranking List points were frozen (no aging of points for athletes or horses) as of March 20, 2020 and the plan was to restart the Ranking List on September 1, 2020. It is confirmed that the Ranking List will resume on September 1, 2020 and points will recommence aging.

As of January 15, 2021
Week 2020-30
5/20/2018
CSI2* MADRID - MADRID, ESP
57
5/18/2018 - 5/20/2018
1.00
Placing Rider Horse Breed Round One Round Two Jump Off Time Prize Money
1 Luis Fernandez Gil Fournier ESPINOSA 0 0 38.42 $7,526.12
2 Zazou Hoffman SAMSON II 0 0 38.63 $6,020.90
3 Carolina Aresu Garcia Obregon UNTREPIDE DE PUYCHETY SWB 0 0 39.72 $4,515.67
4 Hassan Methqal FIOCCO HM SF 0 0 42 $3,010.45
5 Joel Valles Rosel SENECA DE PANOLY BWP 0 0 43.93 $2,107.31
6 Otti Verdu Vidal TOP LULU SF 0 4 38.49 $1,655.74
7 Laura Roquet Puignero SANDI PUIGROQ 0 4 39.73 $1,204.18
8 Philippe Wolff UGRETO DE BLONDEL 0 4 41.71 $903.13
9 Nathan Partouche QUASAR DU TONNERRE SF 0 4 42.11 $903.13
10 Andrew Ramsay CALIFORNIA 62 SF 4 $752.61
11 Alise V. Oken HITCHCOCK VD BROEKKANT 4 $752.61
12 Ivan Serrano-Saenz TAM TAM DU VALON BWB 4 $752.61
13 Diego Perez-Bilbao HELIOS SF 4 $120.41
14 Borja Villalon Puras HARGANE VD POTAARDE BWP 4 $120.41
15 Diego Ramos Maneiro TEXAS DE TREBOMPE BWP 4 $120.41
16 Hugo Tavares TAITTINGER DE ALTUBE SF 4
17 Taylor Alexander RYANAIR DE RIVERLAND HOLST 4
18 Alexandre Faustino BENHUR DE SALINAS SF 4
19 Jose Alfredo Hernandez Ortega GRUPO PROM CHACCO BOY 4
20 Luis Sabino Goncalves TECK DE RIVERLAND KWPN 4
21 Hector Ortiz NEPAL 07 SF 4
22 Cristina Toda SUREDELLE DE CHENEE 4
23 Joao Pedro Gomes FONKA SF 8
24 Paloma Barcelo CHARANTA BWP 8
25 Gonzalo Busca Roca USIKA KWPN 8
26 Alfons Roquet Puignero TROPHEE DE RIVERLAND SF 8
27 Samuel Oliva STAKKATA BF 8
28 Ana Carolina Sandoval Munoz CLIFFHANGER 8
29 Santiago Nunez Riva VALENTINO DE HUS Z HOLST 8
30 Carlos Lange Fraile FLYING PLEASURE ZANG 8
31 Callan Solem DAVIDSON HANN 8
32 Jose Diaz Vecino QAPITOL DE MONTSEC KWPN 9
32 Inigo Fernandez de Mesa LUTER DE VILLAFRANCA SF 9
34 Roi Calvino Rabon ENJOY 10
35 Agustin Covarrubias SOUCHKA DU LYS 12
36 Patricia Miret HINNEKE VAN HET EELSHOF SF 12
37 Alberto Marquez Galobardes CORALIE BWP 12
38 Nerea Garaygordobil Marrero DATINA 12
39 Alfonso Gredilla Pereda SINDBAD D'AUGE KWPN 13
40 Leticia Riva Gil QAID LOUVIERE 16
41 Jose Bono Rodriguez IBIS SF 16
42 Kateryna Klymets CHATHAGO 16
43 Ignacio Fernandez Gil-Fournier FA DE SALINAS OLDBG 16
44 Alexandre Sampaio Mascarenhas De Lemos ANGEL Z CDE 16
45 Marina Frutuoso de Melo GRUPO PROM CORSSINI ZANG 16
46 Olivier Camy Sarthy URANUS D LA ROUSSERIE ZANG 16
47 Ignacio Astolfi Lopez DILLAN M SF 18
48 Juan Fernandez Rey SOCORRO DEL DIABLO 20
49 Jose Francisco Couso Aznar MY LADY DE COUSO SF 20
50 Juan Antonio De Wit POLCA DE OLID Ret
50 Francisco Martin Diaz UBILA DU MURGER CDE Ret
50 Benjamin Perez Alvarez QUEBEC DE OLID SF Ret
50 Gaella Lopez De La Serna UTE DU CHAIGNE CDE Ret
50 Borja Bidon Daurella QUICK DE GLANVILLE Ret
50 Blai Capdevila T'ES OK MINOTAIS SF Ret
50 Sara Salom Abeldo CLEAR CONCERT SF Ret
50 Mikel Aizpurua Quiroga CARTANYA Ret