Breaking News
Watch the Land Rover Kentucky Three-Day Event presented by Mars Equestrian™ on USEF Network April 22-25
As part of our effort to protect the health of our staff and comply with restrictions, we are currently operating under a flexible work plan. COVID restrictions may result in a brief delay in services, such as wait times and passport processing, however we are continuing to improve service times as restrictions are slowly lifted, while still considering the safety of our staff and members.


Rolex/USEF Show Jumping Ranking List

IVANOVSKOE GRAND PRIX QUALIFIER

As announced on May 15, 2020, the Rolex/USEF Ranking List points were frozen (no aging of points for athletes or horses) as of March 20, 2020 and the plan was to restart the Ranking List on September 1, 2020. It is confirmed that the Ranking List will resume on September 1, 2020 and points will recommence aging.

As of April 16, 2021
Week 2020-43
8/19/2017
CSI2* IVANOVSKOE - IVANOVSKOE, RUS
26
8/17/2017 - 8/20/2017
1.00
Placing Rider Horse Breed Round One Round Two Jump Off Time Prize Money
1 Mikhail Safronov DIARADO HOLSTEINER 0 0 39.49 $6,524.75
2 Mikhail Shemshelev HALDOR 0 0 43.03 $5,219.80
3 Vadim Cherevan CONDOR BWP 0 0 43.45 $3,914.85
4 Anatoly Shishkov RADA OLDNBG 0 0 43.53 $2,609.90
5 Kheiradin Nuriev CARAMBOL HANN 0 0 43.72 $1,826.93
6 Svetlana Toropova NILLS HOLGERSSON HALFBRED 0 0 43.73 $1,435.44
7 Evgeny Terentyev HARTUMAS 0 0 45.13 $1,043.96
8 Vital Dziundzikau CARIMBO TRAKHENER 0 0 45.85 $782.97
9 Victoria Krashevich ARINJO V HOLST 0 0 45.96 $782.97
10 Anastasiya Sherbakova CASIMIR L 0 0 49.88 $652.47
11 Vital Dziundzikau ENRICO WESTF 0 0 51.34 $652.47
12 Marina Kalinova CATCH THE DOLLAR 0 0 54.96 $652.47
13 Mikhail Safronov CORVET HOLST 0 4 43.8
14 Olesya Tereshchenko VICTOR WESTF 0 4 48.04
15 Tatyana Burlachko PERSONALITY 0 4 48.96
16 Vadim Konovalov BANTOS OLDBG 0 4 52.87
17 Anastasiya Sherbakova EL NINO KWPN 0 5 60.17
18 Vadim Cherevan STUDENT KWPN 0 10 78.6
19 Mikhail Shemshelev CANTANO 23 4
20 Vadim Konovalov CALINA HOLST 4
21 Evgeniya Boyko ROMUL HOLST 4
22 Andrey Lysenko CHEVAL DE GUIDO 4
23 Gennadiy Gashiboyazov PRINCESS LATVIAN 4
24 Gennadiy Gashiboyazov BUNGY JUMP HANN 4
25 Anna Chistyakova ESKIMO KWPN 8
26 Anna Landgraf ANDORA LATVIAN 12