Member News
USEF COVID-19 Action Plan Update (May 18, 2021) To Provide Increased Flexibility in a Rapidly Changing Environment
Latest COVID-19 Updates from US Equestrian can be found on the Coronavirus Disease Resources and Updates page.


Rolex/USEF Show Jumping Ranking List

GRAND PRIX OF ROYAN

As announced on May 15, 2020, the Rolex/USEF Ranking List points were frozen (no aging of points for athletes or horses) as of March 20, 2020 and the plan was to restart the Ranking List on September 1, 2020. It is confirmed that the Ranking List will resume on September 1, 2020 and points will recommence aging.

As of June 11, 2021
Week 2020-51
2/22/2019
CSI2* ROYAN - ROYAN, FRA
55
2/20/2019 - 2/24/2019
1.00
Placing Rider Horse Breed Round One Round Two Jump Off Time Prize Money
1 Alexis Deroubaix SECRET DU PAYS D'AUGE SBS 0 0 33.8 $7,127.00
2 Pierre Marie Friant URDY D'ASTREE SF 0 0 35.2 $5,701.60
3 Marc Dilasser ABRICOT ENNEMMELLE SF 0 0 35.65 $4,276.20
4 Olivier Robert EROS 0 0 36.02 $2,850.80
5 Alexa Ferrer A VIE DU CALVAIRE BWP 0 0 36.08 $1,995.56
6 Tony Hanquinquant TOURTERELLE D'ELLE SBS 0 0 36.42 $1,567.94
7 Jerome Hurel AS DE MAI SF 0 0 36.71 $1,140.32
8 Edward Levy ABSOLUTE DU MIO SF 0 4 35.81 $855.24
9 Simon Lorrain QUAVAROTI VAL FLEURI 0 7 57.55 $855.24
10 Nicolas Deseuzes STELLA DE PREUILLY 4 $712.70
11 Mathieu Lambert AIRMES DES BALEINES SF 4 $712.70
11 Thomas Leveque VESOU DES SOURCES SF 4 $712.70
13 Kevin Staut CALEVO 2 4 $57.01
14 Julien Champailler ATOMIC D'AIGUILLY OLDBG 4 $57.01
15 Loic Michelon VELINA DE FARJONNIERE SF 4
16 Cedric Angot AZARD DES SOURCES 4
17 Dylan Ringot UNKA SENTON ANDYL SF 4
18 Benoit Cernin UELEM CROZE SF 4
19 Guy Williams NATIVE WARRIOR 4
20 Philippe Rozier PRESTIGE KALONE AES 5
21 Bertrand Clot TITOUAN DES CORBES AA 5
22 Mathieu Noirot OTELLO DU GRASSET 8
23 Thomas Lambert THALIE ST LOISE SF 8
24 Olivier Perreau VENIZIA D'AIGUILLY SF 8
25 Kirstie Leightley SUNSHINE DE LA LOVE SF 8
26 Laurent Le Vot VINCI DE LA CENSE SF 8
27 Marie Demonte VEGA DE LA ROCHE SF 8
28 Melanie Cloarec ONDINE BELMANIERE SF 9
29 Gregory Cottard BUGATTI DU LYS 9
30 Julie Brault PRADO DE GRAVELOTTE 9
31 Lucas Fournier VALMONT DE FLEYRES SF 9
32 Jonathan Chabrol KALIEF DE BRINCO 9
33 Arthur Deuquet THARA NANTUEL 12
34 Yves Vilain FOR FUN DE HUS Z SF 12
35 Richard Breul UTOPIE DU NINET ZANG 12
36 Sebastien Duplant VICTORIO DES DAULINS AA 12
37 Guillaume Hennequin QUINAO DE CHANDOR Z 12
38 Charles Henri Ferme VASNUPIED DE JONKIERE 12
39 Nicolas Sers SOPRANO SAINT JEAN AA 13
40 Julia Dallamano AVELINO DE CRESTA 13
41 Alexandra Derambure ATENA DE L'ERMITAGE 14
42 Mathieu Bourdon ATINA DU TERTRE 20
43 Sara Brionne DETROIT SF 20
44 Alix Ragot THAIS DE PEGASE KWPN 21
45 Margaux Rocuet TRAFALGAR KERVEC SF 21
46 Clement Lacape VENUS DE THOISY 24
47 Vanessa Margottin QADRILLE DE COEURJOYE SF 24
48 Jean Luc Fautras RESILLE DE TOURNIERE SF 38
49 Eugenie Angot VALDEZ Ret
49 Jerome Gachignard GREAT MIRACLE SF Ret
51 Romain Xhemal CIESTO VD VOGELZANG Z BWP Eli
51 Alexis Riviere USSEL PLATIERE Eli
51 Frederic Berthelot VITTEL DE SAND SF Eli
51 Bruno Jazede EXPENSIEVE SF Eli
51 Robert Breul ARSOUILLE DU SEIGNEUR KWPN Eli