Breaking News
Watch the Land Rover Kentucky Three-Day Event presented by Mars Equestrian™ on USEF Network April 22-25
COVID-19 Action Plan Update: New USEF COVID-19 Action Plan updates and spectator polices going into effect May 3, 2021


Rolex/USEF Show Jumping Ranking List

ANTWERPEN GRAND PRIX

As announced on May 15, 2020, the Rolex/USEF Ranking List points were frozen (no aging of points for athletes or horses) as of March 20, 2020 and the plan was to restart the Ranking List on September 1, 2020. It is confirmed that the Ranking List will resume on September 1, 2020 and points will recommence aging.

As of April 16, 2021
Week 2020-43
4/22/2017
CSI5* ANTWERPEN - ANTWERPEN, BEL
41
4/19/2017 - 4/22/2017
3.92
Placing Rider Horse Breed Round One Round Two Jump Off Time Prize Money
1 Michael Whitaker JB'S HOT STUFF 0 0 37.2 $53,398.55
2 Daniel Deusser CORNET D'AMOUR AES 0 0 37.57 $32,362.76
3 Piergiorgio Bucci CASALLO Z WESTF 0 0 37.73 $24,272.07
4 Henrik Von Eckermann CANTINERO ZANG 0 0 38.06 $16,181.38
5 Penelope Leprevost VAGABOND DE LA POMME 0 0 38.62 $9,708.82
6 Christian Ahlmann EPLEASER VT HEIKE SBS 0 0 38.94 $7,281.62
7 Gudrun Patteet SEA COAST PEBBLES Z 0 0 39.33 $4,854.41
8 Dayro Arroyave UCIANO DE LA BOTTE 0 0 39.85 $4,045.34
9 John Whitaker CASSINIS CHAPLIN SF 1 1 50.8 $3,236.27
10 Olivier Philippaerts H&M LEGEND OF LOVE HOLST 0 4 37.26 $3,236.27
11 Niels Bruynseels CAS DE LIBERTE SATHU 0 4 38.57 $1,618.13
12 Luciana Diniz LENNOX ZANG 1 $1,618.13
13 William Whitaker UTAMARO D'ECAUSSINES OLDBG 1
14 Catherine Van Roosbroeck GAUTCHO DA QUINTA SBS 1
15 Wilm Vermeir GENTIANE DE LA POMME BWP 4
16 Pedro Veniss QUABRI DE L ISLE BWP 4
17 Constant Van Paesschen CALORE VD HELLE SF 4
18 Janika Sprunger ARIS CMS HOLST 4
19 Francois Mathy, Jr UNO DE LA ROQUE KWPN 4
20 Kent Farrington SHERKAN D'AMAURY SF 4
21 Patrice Delaveau AQUILA HDC SF 4
22 Zoe Conter SOORY DE L'HALLALI KWPN 4
23 Nadja Steiner SAURA DE FONDCOMBE SF 4
24 Rolf-Goran Bengtsson CLARIMO ASK SF 4
25 Emanuele Gaudiano CHALOU HOLST 4
26 Peder Fredricson FLIP'S LITTLE SPARROW OS 4
27 Gregory Wathelet IRON MAN VD PADENBORRE SWB 4
28 Tiffany Foster CADALORA P BWP 4
29 Pieter Devos APART KWPN 4
30 Billy Twomey DIAGHILEV KWPN 4
31 Simon Delestre QLASSIC BOIS MARGOT SHBGB 5
32 Fabienne Daigneux-Lange VENUE D'FEES DES HAZALLES SF 5
33 Eric Lamaze CHACCO KID SBS 8
34 Thierry Goffinet ARTUUR JH Z OLDNBRG 8
35 Romain Duguet TIPSY DU TERRAL ZANG 8
36 Gilles Thomas CONARO SF 8
37 Emma Augier De Moussac DIVA HOLST 9
38 Julien Epaillard SAFARI D'AUGE KWPN 12
39 Kevin Staut ELKY VAN HET INDIHOF 12
40 Robert Smith ILTON 13
41 Nicola Philippaerts H&M CHALLENGE VD BEGIJNAKKER Ret