Member News
Latest COVID-19 Information and Resources
As part of our effort to protect the health of our staff and comply with restrictions, we are currently operating under a flexible work plan. COVID restrictions may result in a brief delay in services, such as wait times and passport processing, however we are continuing to improve service times as restrictions are slowly lifted, while still considering the safety of our staff and members.


Rolex/USEF Show Jumping Ranking List

WELCOME STAKE

As announced on May 15, 2020, the Rolex/USEF Ranking List points were frozen (no aging of points for athletes or horses) as of March 20, 2020 and the plan was to restart the Ranking List on September 1, 2020. It is confirmed that the Ranking List will resume on September 1, 2020 and points will recommence aging.

As of April 16, 2021
Week 2020-43
7/21/2017
CSI2* GREAT LAKES EQUESTRIAN FESTIVAL III - WILLIAMSBURG, MI, USA
Guilherme Jorge
37
7/19/2017 - 7/23/2017
1.00
Placing Rider Horse Breed Round One Round Two Jump Off Time Prize Money
1 Andrew Kocher CIANA SWB 0 0 39.3 $8,750.00
2 Wilhelm Genn BUGATTI KWPN 0 0 40.42 $7,000.00
3 Santiago Lambre CASINO N 0 0 41.18 $5,250.00
4 Brian Cournane JAVAS KELTIC MIST SWB 0 0 41.57 $3,500.00
5 Hayley Barnhill ZEPHIRE ISH 0 0 42.77 $2,450.00
6 Andrew Kocher PROF DE LA ROQUE DUTCH WARM 0 0 44.54 $1,925.00
7 Chelsea Moss DALI DE VY SF 0 0 44.92 $1,400.00
8 Theo Genn VAN GOGH SBS 0 0 46.04 $1,050.00
9 Brian Cournane DINO OS 0 0 47.56 $1,050.00
10 Lisa Goldman CENTURION B 0 4 40.44 $875.00
11 Santiago Lambre DINGEMAN 0 4 42.79 $875.00
12 Ignacio Maurin COPA CABANA KWPN 0 4 43.67 $875.00
13 Michael R. Morrissey CHANCE STE HERMELLE KWPN 0 8 44.69
14 Andrew C. Welles AMICE Z BELGIAN WA 0 Eli
15 Lisa Goldman HINDSIGHT 4
16 Sloane Coles ESPRIT HOLST 4
17 Meagan Nusz WAOMI BWP 4
18 Michael R. Morrissey LA LOPEZ 3 DUTCH WARM 4
19 Scott Lenkart ITILE HORTA WESTF 4
20 Alejandro Karolyi WILLOW BWP 4
21 Erin E. Haas COACHELLA KWPN 4
22 Conor O'Regan BARLANDO HOLST 4
23 Lauren Crooks COLUMBCILLE DE REVE SWEDISH WA 4
24 Mattias Tromp CONTESSINA DELLA CACCIA ISH 4
25 Chelsea Moss CALIDA 4
26 Andrew Kocher VIRGINIA W Z BRANDENBUR 4
27 Conor O'Regan RIVAGE DE LORMAY ZANG 4
28 Wim Janssen DELANSA SF 5
29 Nick Novak CLIMBUS 7
30 Lisa Goldman SOVEREIGN HOLSTEINER 8
31 Hayley Barnhill IMPRIMIS SF 8
32 Ignacio Maurin NENUPHAR'JAC BWP 8
33 Meagan Nusz BRAVOURE 8
34 Theo Genn COLORA 12
35 Mattias Tromp CRACK ELLE CHAVANNAISE 16
36 Santiago Lambre HIP LIVING SBS Ret
36 Ignacio Maurin THRILLER P SWB Ret