Breaking News
Watch the Land Rover Kentucky Three-Day Event presented by Mars Equestrian™ on USEF Network April 22-25
COVID-19 Action Plan Update: New USEF COVID-19 Action Plan updates and spectator polices going into effect May 3, 2021


Rolex/USEF Show Jumping Ranking List

VIMEIRO GRAND PRIX

As announced on May 15, 2020, the Rolex/USEF Ranking List points were frozen (no aging of points for athletes or horses) as of March 20, 2020 and the plan was to restart the Ranking List on September 1, 2020. It is confirmed that the Ranking List will resume on September 1, 2020 and points will recommence aging.

As of April 16, 2021
Week 2020-43
6/16/2019
CSI2* VIMEIRO - VIMEIRO, POR
44
6/13/2019 - 6/16/2019
1.00
Placing Rider Horse Breed Round One Round Two Jump Off Time Prize Money
1 Luis Sabino Goncalves ACHEO DI SAN PATRIGNANO 0 0 37.96 $7,127.00
2 Felipe Ramos Guinato BIGSTAR ASSI 0 0 39.11 $5,701.60
3 Lars Bak Andersen 3Q QALISYA 0 0 39.49 $4,276.20
4 Carolina Oliveira Goncalves CARLTON DU FRIOU HANN 0 0 44.17 $2,850.80
5 Teresa Blazquez Abascal TORNADO VS SBS 0 4 39.19 $1,995.56
6 Duarte Seabra TWIX V OVERIS Z 0 4 41.35 $1,567.94
7 Antonio Portela Carneiro ETERNITY ZANG 0 8 44.95 $1,140.32
8 Hugo Carvalho VICHY DU PUITS 4 $855.24
9 Joao Chuva ANTONIO SF 4 $855.24
10 Ivo Carvalho GAIATO C KWPN 4 $712.70
11 Joao Chuva HHS WASHINGTON 4 $712.70
12 Juan Cortiguere-Ruiz DUBAI DREAMS ISH 4 $712.70
13 Rafael Dinis Rocha ALI B. 4
14 Joao Marquilhas GLAMOUR ES 4
15 Mario Prieto ESTORIL 4
16 Leonel Carmo Maio Luis MONALISA LS 5
17 Marco Faria Mello SAULETO LANDA SLS 5
18 Antonio Matos Almeida IRENE VAN DE KWACHTHOEVE SF 8
19 Lars Bak Andersen 3Q QIRA BWP 8
20 Norbert Ell CARDENTA 8
21 Luis Sabino Goncalves BILOBA DES CHAINES HOLST 8
22 Rodrigo Giesteira Almeida KAFKA VAN DE HEFFINCK SF 8
23 Rodney Jongschaap T J MULLANACROSS MALIRO 8
24 Joao Marquilhas ASHES AND SNOW ISH 8
25 Hugo Carvalho EXTRAORDINER SF 8
26 Bernardo Ladeira DENTO APCRS 8
27 Armando Trapote LITTLE JOHN KWPN 9
28 Helena Irmand Nielsen FORTUNA 416 9
29 Rodrigo Giesteira Almeida ROSCOE 11
30 Armando Trapote CONTHARGOS ROUGE 12
31 Magda Soares DECOLTAIRE T 12
32 Ana Elias da Costa Santana Fernandes CHADSTON APCRC 12
33 Tiago Morais CHAPLIN T Z HOLST 14
34 Diogo Portela Mendes CASHMAN S SPIRIT 15
35 Duarte Seabra SECRET FERNHILL RHEIN 16
36 Rafael Dinis Rocha TESSA BOREAL 16
37 Karina Goldmann Lemos Torres SKYFALL 16
38 Pedro Rafael Sousa Carvalho DONNER 20
39 Pedro Rafael Sousa Carvalho G&C COUGAR Z KWPN 22
40 Guilherme Canas Da Silva TERENTIA D'ASNIERES ZANG 28
41 Francisco Fontes IMPERIO EGIPCIO RIVAGE SF 29
42 Rafael Guimaraes Rodrigues EDISON SF Ret
42 Felipe Ramos Guinato ULAHOP BOY KWPN Ret
44 Miguel Parente STANFOUR 4 SF Eli