Member News
Latest COVID-19 Information and Resources
As part of our effort to protect the health of our staff and comply with restrictions, we are currently operating under a flexible work plan. COVID restrictions may result in a brief delay in services, such as wait times and passport processing, however we are continuing to improve service times as restrictions are slowly lifted, while still considering the safety of our staff and members.


Rolex/USEF Show Jumping Ranking List

VEJER DE LA FRONTERA GRAND PRIX

As announced on May 15, 2020, the Rolex/USEF Ranking List points were frozen (no aging of points for athletes or horses) as of March 20, 2020 and the plan was to restart the Ranking List on September 1, 2020. It is confirmed that the Ranking List will resume on September 1, 2020 and points will recommence aging.

As of April 16, 2021
Week 2020-43
9/13/2020
CSI2* VEJER DE LA FRONTERA - VEJER DE LA FRONTERA, ESP
34
9/10/2020 - 9/13/2020
1.00
Placing Rider Horse Breed Round One Round Two Jump Off Time Prize Money
1 Laura Kraut CASCO BAY 0 0 37.19 $15,451.33
2 Eduardo Alvarez Aznar LEGEND 0 0 37.3 $12,361.06
3 Joao Marquilhas GLAMOUR ES 0 0 37.41 $9,270.80
4 Luis Sabino Goncalves ARGAN DE BELIARD 0 0 38.32 $6,180.53
5 Anthony Condon SFS ARISTIO 0 0 39.22 $4,326.37
6 Billy Twomey CHAT BOTTE E.D 0 0 39.59 $3,399.29
7 Matthew Sampson DSP COLFOSCO ZANG 0 4 38.73 $2,472.21
8 Kara Chad QUIDAMO F DSP 0 4 41.43 $1,854.16
9 Laura Roquet Puignero JB 0 4 44.99 $1,854.16
10 Linda Heed DECURIO 4 $1,545.13
11 Amy Graham COLERAINE DES BERGERIES 4 $1,545.13
12 Jesus Torres ORPHEE DU BRECHE SBS 4 $1,545.13
13 James Wilson GALWAY BAY JED SF 4
14 Felipe Ramos Guinato BIGSTAR AES 4
15 Kevin Gonzalez De Zarate Fernandez CONTHARGOS ROUGE 4
16 Taylor Alexander LORD LUCIO 4
17 Bruce Goodin BACKATORPS DANNY V 4
18 Juan Jose Gomez Barba FRAPPANT KWPN 4
19 Luca Maria Moneta BERTIL DU BARY 4
20 David Will TED 8
21 Molly Hay U-GAMEBOY Z ZANG 8
22 Jose Antonio Garcia Diana COMMA 8
23 Kayleigh Watts NINKIE DE VY Z KWPN 8
24 Julie Welles AMBRA SBS 8
25 Antonio Marinas Soto L'ESPOIR D'OPALINE VD CAA SI 8
26 Charlie Jones DEXTER 8
27 Mariano Martinez Bastida BELANO VD WIJNHOEVE Z DWB 8
28 Marcelo Chirico Ferreira QH BALOUDARC LF ZANG 8
29 Cayetano Martinez de Irujo DITO 11
30 Alberto Marquez Galobardes ALDO DU MANOIR 12
31 Janakabhorn Karunayadhaj MAXWIN HOEPALA VH DAALHOF SF 12
32 Guy Jonqueres D'Oriola ARISTO DU LOIR BWP 12
33 Cian O'Connor CARECA LS ELITE 16
34 Nicola Pohl EXELERO 2 Eli