Rolex/USEF Show Jumping Ranking List

VALKENSWAARD GRAND PRIX

As of January 17, 2020
Week 2020-2
5/8/2019
CSI2* VALKENSWAARD - VALKENSWAARD, NED
62
5/6/2019 - 5/8/2019
1.00
Placing Rider Horse Breed Round One Round Two Jump Off Time Prize Money
1 Jeroen Appelen GRAPPELOUP VT REENHOF KWPN 0 0 34.83 $9,445.27
2 Trevor Breen SERPICO BWP 0 0 35.99 $5,724.40
3 Ramzy Hamad Al Duhami TED IRISH SPOR 0 0 36.9 $4,293.30
4 Harrie Smolders CAS 2 ZANG 0 0 37.11 $2,862.20
5 Scott Brash HELLO M'LORD KWPN 0 0 37.3 $1,717.32
6 Michael G. Duffy S I E C CAPTAIN FUTURE Z DWB 0 0 37.94 $1,287.99
7 Luciana Diniz VERTIGO DU DESERT ZANG 0 0 38.33 $858.66
8 Connor Husain MTF SAINT SIMEON SF 0 0 38.83 $715.55
9 Teddy Van de Rijt ITCHO VAN 'T RUYTERSHOF SF 0 0 38.98 $572.44
10 Eric Van Der Vleuten SNOES BWP 0 0 39.27 $572.44
11 Rachel Steffen UNCANTO DI VILLAGANA 0 0 40.38 $286.22
12 Leonie Peeters BELANDA UNIRE 0 0 41.31 $286.22
13 Patrick Lemmen ELINE MARIA M 0 4 39.3 $114.03
14 Joy Lammers FIRST BOY B.B. KWPN 0 4 40.4 $114.03
15 Karline De Brabander FANTOMAS DE MUZE 0 4 40.75 $114.03
16 Henrik Von Eckermann WINNETOU DE LA HAMENTE Z BWP 0 4 40.87 $114.03
17 Olivier Philippaerts NORTHERN COMME PLOT ZANG 0 4 41.37
18 Wout-Jan Van Der Schans D' ANGELO 0 4 41.65
19 Yves Houtackers VINCI DE BEAUFOUR KWPN 0 4 42.46
20 Abdelkebir Ouaddar DINO W SF 0 8 42.39
21 Gregory Wathelet IPHIGENEIA DE MUZE KWPN 1
22 Roberto Previtali VANNAN BWP 1
22 Marit Haarr Skollerud ESCAPE ADVENTURE SF 1
24 Gerco Schroder GLOCK'S DEBALIA 1
25 Whitney Sorensen GAME BOY D 10 KWPN 1
26 Yuri Mansur Guerios CATENDA BWP 4
27 Albert Zoer FLORIAN 4
28 Maikel Van Mierlo FOLLOW UP KWPN 4
29 Sander Geerink DONNER IK 4
30 Ilaria Sutera JACKSON OS 4
31 Sheikh Ali Al Thani SIROCCO BWP 4
32 Rikke Belinda Barker QUITHA BLUE AES 4
33 Lucas Porter DIAMONTE DARCO OS 4
34 Edwina Tops Alexander EGO VAN ORTI SHBGB 4
35 Emma Stoker TOWNHEAD TALLULAH V BWP 4
36 Andreas Schou A-GIRL NWB 4
37 Lars N Pedersen GRAFITTI P 4
38 Vicky Van De Poel JAY JAY VD MOTTELHOEVE 4
39 Piergiorgio Bucci CASAGO BWP 4
40 Kevin Jochems FAMOUS H 4
41 Alberto Zorzi DAKOTA 390 KWPN 5
42 Jeroen Dubbeldam ROELOFSEN HORSE TRUC GIOIA VH NEERENBOSCH OLDBG 5
43 Brieanne Dofort FAVORITO BWP 5
44 Athina Onassis EFS TOP CONTENDER KWPN 6
45 Mathilda Karlsson CERA VA AES 6
46 Henk Van De Pol LOOYMAN Z 8
47 Jos Verlooy JENCO DW ZANG 8
48 Nicole Persson SAGOLDA 8
48 Nicola Philippaerts KATANGA V/H DINGESHOF OS 8
50 Janika Sprunger LITTLE MAGIC D'ASSCHAUT 8
51 Thomas Van Minnebruggen KOSHIN DE MUZE 8
52 Ivo Biessen LORENTA BWP 8
53 Carolina Aresu Garcia Obregon JOIE DE VIVRE TER EYCKEN 8
54 Samy Colman EM ENERGIE VIVALDI DU CRANN BWP 8
55 Alonso Valdez Prado CHICHESTER 3 SF 9
56 Antonia Andersson FREESWING HOLST 9
57 Annika Axelsson COOPER I Z 12
58 Michael Hughes BIG STAR JR KZ ZANG 12
59 Marwin Van den Nieuwenhuijzen ETON ZANG 16
60 Emanuele Gaudiano EARTH QUAKE KWPN 18
61 Niels Tacken CHENNA Z Ret
61 John-Peter Daker CREDIT CARD ZANG Ret