Breaking News
Watch the Land Rover Kentucky Three-Day Event presented by Mars Equestrian™ on USEF Network April 22-25
COVID-19 Action Plan Update: New USEF COVID-19 Action Plan updates and spectator polices going into effect May 3, 2021


Rolex/USEF Show Jumping Ranking List

ST PETERSBURG GRAND PRIX QUALIFIER

As announced on May 15, 2020, the Rolex/USEF Ranking List points were frozen (no aging of points for athletes or horses) as of March 20, 2020 and the plan was to restart the Ranking List on September 1, 2020. It is confirmed that the Ranking List will resume on September 1, 2020 and points will recommence aging.

As of April 16, 2021
Week 2020-43
7/7/2018
CSI2*-W ST PETERSBURG - ST PETERSBURG, RUS
40
7/5/2018 - 7/8/2018
1.00
Placing Rider Horse Breed Round One Round Two Jump Off Time Prize Money
1 Rein Pill ALFONS RA BWP 0 0 35.05 $7,435.81
2 Anastasiya Sherbakova CASPER ESHB 0 0 36.26 $5,948.64
3 Tiit Kivisild DON KIDE HOLST 0 0 36.72 $4,461.48
4 Renek Rosenberg FRED KWPN 0 0 37.47 $2,974.32
5 Tatyana Burlachko PERSONALITY HANN 0 4 38.69 $2,082.02
6 Evgeny Shkarpet COLEDO OLDBG 0 8 34.38 $1,635.87
7 Sergey Petrov DARCO'S DARWIN KWPN 0 8 34.58 $1,189.72
8 Paul-Richard Argus RENESSIN BWP 0 8 35.08 $892.29
9 Alexandr Belekhov BIVALDI 0 8 36.06 $892.29
10 Natalia Simonia KLEN 0 8 36.54 $743.58
11 Gennadiy Gashiboyazov PRINCESS TRAK 0 8 37.05 $743.58
12 Gunnar Klettenberg TRAFFIC HANN 0 8 38.89 $743.58
13 Kullo Kender ARTAS ESHB 4
14 Victoria Krashevich ARINJO V 4
15 Alexandr Belekhov CHAPTER 4
16 Vadim Cherevan LAS VEGAS HOLST 4
17 Mikhail Safronov CORVET WESTF 4
18 Vadim Cherevan STUDENT WESTF 4
19 Urmas Raag CARLOS 4
20 Vital Dziundzikau CARIMBO ESHB 4
21 Kertu Klettenberg TOSCANA HOLST 4
22 Elizaveta Makarova SERVER ESH 4
23 Paul-Richard Argus CAESAR TRAK 4
24 Svetlana Toropova NILLS HOLGERSSON ESHB 4
25 Mikhail Safronov DIARADO 8
26 Anastasiya Sherbakova EL NINO 8
27 Denis Belii UTRILLO MANCIAIS KWPN 8
28 Vital Dziundzikau LONDON LIFE SF 8
29 Tiit Kivisild HENRIETTA WESTF 8
30 Gennadiy Gashiboyazov CHAMONIX B OS 11
31 Andis Varna DENDELIN BAVAR 12
32 Gunnar Klettenberg QUEENSLAND 13
33 Mikhail Shemshelev CANTANO 23 HANN 15
34 Andis Varna CONQUESTA HOLST 16
35 Natalia Simonia DELICIA HJB 20
36 Maarja Martinson DONNA 20
37 Anna Gromzina PIMLICO KWPN Ret
37 Vadim Konovalov CARELINO SWB Ret
39 Kullo Kender STRIGA Eli
39 Mikhail Shemshelev HALDOR HANN Eli