Breaking News
Watch the Land Rover Kentucky Three-Day Event presented by Mars Equestrian™ on USEF Network April 22-25
COVID-19 Action Plan Update: New USEF COVID-19 Action Plan updates and spectator polices going into effect May 3, 2021


Rolex/USEF Show Jumping Ranking List

ST LO 2* GRAND PRIX

As announced on May 15, 2020, the Rolex/USEF Ranking List points were frozen (no aging of points for athletes or horses) as of March 20, 2020 and the plan was to restart the Ranking List on September 1, 2020. It is confirmed that the Ranking List will resume on September 1, 2020 and points will recommence aging.

As of April 16, 2021
Week 2020-43
10/28/2017
CSI2* ST LO - ST LO, FRA
55
10/24/2017 - 10/29/2017
1.00
Placing Rider Horse Breed Round One Round Two Jump Off Time Prize Money
1 Axelle Lagoubie RUBELIA SF 0 0 32.89 $6,524.75
2 Gregory Cottard TEAM DU TEMPLE SF 0 0 36.79 $5,219.80
3 Olivier Guillon VITOT DU CHATEAU SF 0 0 37.35 $3,914.85
4 Timothee Anciaume QUALIDO 3 SF 0 0 39.19 $2,609.90
5 Edward Levy UMBRELLA TER WILGEN Z HANN 0 4 38.63 $1,826.93
6 Nicolas Delmotte URVOSO DU ROCH ZANG 0 4 41.07 $1,435.44
7 Christel Boulard VELOURS DE SOIE SF 0 4 43.23 $1,043.96
8 Graham Babes BOUCHERON SF 0 12 39.07 $782.97
9 Patrice Delaveau VESTALE DE MAZURE HDC KWPN 4 $782.97
10 Duarte Romao UPERCUT D'AJON SF 4 $652.47
11 Rowan Willis EVERSE W SF 4 $652.47
12 Florian Angot TIP TOP DES TESS KWPN 4 $652.47
13 Pauline Charreau BALANDRO SF 4 $156.59
14 Francois Xavier Boudant TAKINE DES ETISSES 4 $156.59
15 Reynald Angot VINTADGE DE LA ROQUE SF 4
16 Amelie Lebrisollier VERANO D'LA ROUSSERIE SF 4
17 Marc Dilasser CINDERELLA SF 4
18 Delphine Perez UNTOUCHABLE GIPS HANN 4
19 Ninon Castex DAYDREAMER E S SF 4
20 Francois Poppe TORE DE LONGUENEE BWP 4
21 Alexis Deroubaix SECRET DU PAYS D'AUGE SF 4
22 Freddy Demuynck AIMAR VH POLDERHOF SF 5
23 Graham Lovegrove JAKARTA 8
24 Melanie Cloarec ONDINE BELMANIERE BWP 8
25 Mathis Burnouf STARBUCK'S 8
26 Jerome Hurel VIAMDIOS D'AVRIL SF 8
27 Mathieu Billot CHACON LS LA SILLA SF 8
28 Bertrand Pignolet UPSALA DE CARTIGNY CDLS 8
29 Mathieu Lambert VALKYRIE DE TERLONG SF 8
30 Marine Bouton VIRUS DES CABANES SF 8
31 Tomas Couve-Correa URANUS BOY SF 9
32 Francois Bossu BOTERO DE HUS SF 9
33 Amy Graham COLERAINE DES BERGERIES HANN 11
34 Gregoire Hercelin TESSY DE RANCE SBS 12
35 Clarance Gendron REINE DES PONTS SF 12
36 Rudy Cock VAUBAN DE STE HERMELLE SF 12
37 Romain Bourdoncle TIAMO MASSUERE SBS 12
38 Berenger Oudin BIG BEN II VD BUNTE 12
39 Louise Saywell HASHTAG SBS 12
40 Caroline Nicolas INOUI VAN HEISTE ISH 12
41 Rik Hemeryck JULE DE LAUZELLE BWP 13
42 Bernard Briand Chevalier UTHER D'INCONVILLE 13
43 Eric Fevrier RAPIDE D'HELBY SF 13
44 Tanguy Dobremez PSYCHE DE VIRTON SF 16
45 Celine Schoonbroodt-De-Azevedo VENUS DE L'EYRE SF 16
46 Gregory Rulquin CANTATE SF 16
47 Stephane Dufour ULTRA STAR DE SAVIGNY KWPN 16
48 Alessia Arrigo Zazadze NCS CHICOS JUNIOR AA 18
49 Yoann Le Vot ROYAL DE CHANTEPIE OLDBG 21
50 Gilles Clanget QUIL BILL LUTTERBACH SF Ret
50 Jonathan Chabrol TSAATANE SEMILLY SF Ret
50 Fabien Debost UZBEK DE L'AUTROT SF Ret
50 Aymeric De Ponnat QUECHUA D'EMERAUDE SF Ret
50 Guillaume Liccardi THEODEME FOR HISTORY Ret
50 Sebastien Tence VENUS DE THURIN SF Ret