Member News
Latest COVID-19 Information and Resources
As part of our effort to protect the health of our staff and comply with restrictions, we are currently operating under a flexible work plan. COVID restrictions may result in a brief delay in services, such as wait times and passport processing, however we are continuing to improve service times as restrictions are slowly lifted, while still considering the safety of our staff and members.


Rolex/USEF Show Jumping Ranking List

ST GALLEN GRAND PRIX

As announced on May 15, 2020, the Rolex/USEF Ranking List points were frozen (no aging of points for athletes or horses) as of March 20, 2020 and the plan was to restart the Ranking List on September 1, 2020. It is confirmed that the Ranking List will resume on September 1, 2020 and points will recommence aging.

As of April 16, 2021
Week 2020-43
6/1/2018
CSIO5* ST GALLEN - ST GALLEN, SUI
50
5/31/2018 - 6/3/2018
6.13
Placing Rider Horse Breed Round One Round Two Jump Off Time Prize Money
1 Luciana Diniz FIT FOR FUN 13 SBS 0 0 38.57 $45,156.75
2 Beat Mandli DSARIE HANN 1 0 41.42 $36,125.40
3 Harriet Nuttall A TOUCH IMPERIOUS KWPN 1 0 42.98 $27,094.05
4 Martin Fuchs CHAPLIN 4 0 36.26 $18,062.70
5 Olivier Robert EROS KWPN 4 0 37.52 $12,643.89
6 Janne Fredrikke Meyer-Zimmermann GOJA 27 BWP 4 0 38.2 $9,934.48
7 Gregory Wathelet MJT NEVADOS S BWP 0 4 38.26 $7,225.08
8 Hans Dieter Dreher BERLINDA SP 4 0 40.19 $5,418.81
9 Pius Schwizer LIVING THE DREAM ZIDP 4 0 40.63 $5,418.81
10 Felipe Amaral PREMIERE CARTHOES BZ BWP 1 4 42.13 $4,515.67
11 Cassio Rivetti ULAHOP BOY ZANG 4 4 37.07 $4,515.67
12 Alain Jufer RAHMANNSHOF TIC TAC SF 4 4 40.21 $4,515.67
13 Alexandra Francart VOLNAY DU BOISDEVILLE BWP 4 4 42.16 $2,408.36
14 Marcus Ehning PRET A TOUT SF 4
15 Nicolas Delmotte ILEX VP SF 4
16 Holly Smith HEARTS DESTINY BWP 4
17 Barbara Schnieper CICERO F AES 4
18 Fransicso Mesquita Musa SHARAPOVA IMPERIO EGIPCIO OLDBG 4
19 Billy Twomey KIMBA FLAMENCO BRAS-H 4
20 Christian Kukuk LIMONCHELLO NT AES 4
21 Niklaus Rutschi CARDANO CH WESTF 5
22 Paul Estermann CURTIS SITTE CH 5
23 Penelope Leprevost VANCOUVER DE LANLORE 5
24 Wilm Vermeir I Q VH STEENTJE SF 5
25 Mathieu Billot QUEL FILOU 13 BWP 5
26 Yves Vanderhasselt JEUNESSE BAVAR 5
27 Louise Saywell GOLDEN WAVE OL BWP 5
28 Daniel Meech FINE SF 5
29 Bryan Balsiger CLOUZOT DE LASSUS SWB 8
30 Denis Lynch ALL STAR 5 SBS 8
31 Werner Muff DAIMLER HANN 8
32 David Will DELUXE ILTON KWPN 8
33 Christophe Vanderhasselt IDENTITY VITSEROEL BWP 8
34 Abdel Said JUMPY VAN DE HERMITAGE BWP 9
35 Yannick Jorand CIPETTO 2 BWP 9
36 Bronislav Chudyba ZAPRIA HOLST 9
37 Arthur Gustavo Da Silva INONSTOP VT VOORHOF HOLST 9
38 Samuel Hutton HAPPYDAM 9
39 Manuel Fernandez-Saro CUIDAM BWP 9
40 Jane Richard Philips VICTORIO DES GREZ KWPN 9
41 Yuri Mansur Guerios OPIUM DU SOUFFLET CH SF 12
42 Steve Guerdat HANNAH 14
43 Karin Martinsen STENHAGA TULIP TATTOO BWP 22
44 Francois Mathy, Jr CASANOVA DE L'HERSE SWB Ret
44 William Whitaker FANDANGO SBS Ret
44 Annina Zuger LOUIS 162 SWB Ret
44 Katie Dinan DOUGIE DOUGLAS OLDBG Ret
44 Romain Duguet CALDER ISH Ret
49 Jasmine Chen NINYON HOLST Eli
49 Julio Arias DIRKA DES BRUMES OS Eli