Member News
Latest COVID-19 Information and Resources
As part of our effort to protect the health of our staff and comply with restrictions, we are currently operating under a flexible work plan. COVID restrictions may result in a brief delay in services, such as wait times and passport processing, however we are continuing to improve service times as restrictions are slowly lifted, while still considering the safety of our staff and members.


Rolex/USEF Show Jumping Ranking List

ROYAN GRAND PRIX

As announced on May 15, 2020, the Rolex/USEF Ranking List points were frozen (no aging of points for athletes or horses) as of March 20, 2020 and the plan was to restart the Ranking List on September 1, 2020. It is confirmed that the Ranking List will resume on September 1, 2020 and points will recommence aging.

As of April 16, 2021
Week 2020-43
3/1/2020
CSI2* ROYAN - ROYAN, FRA
59
2/25/2020 - 3/1/2020
1.00
Placing Rider Horse Breed Round One Round Two Jump Off Time Prize Money
1 Bernard Briand Chevalier UNEVEN SUNHEUP 0 0 39.03 $7,241.03
2 Jeremy Le Roy RAZZIA DES SABLES SF 0 0 39.23 $5,792.82
3 Gregory Cottard BIBICI SF 0 0 40.62 $4,344.61
4 Marc Dilasser ABRICOT ENNEMMELLE 0 0 40.97 $2,896.41
5 Damien De Chambord AICHA DE COQUERIE 0 0 41.11 $2,027.48
6 Valery De Menditte EL CAPITAN DE LONGCHAMPS SF 0 0 41.68 $1,593.02
7 Olivier Perreau GL EVENTS JESSI D'HAVERLANDE 0 4 40.51 $1,158.56
8 Pauline Guignery BLOOD DIAMANT BWP 1 $868.92
9 Edward Levy BLUE MOON 1 $868.92
10 Cyril Bouvard BROCELIANDE DU LAC 1 $724.10
11 Sandra Delouis ULTRA DAUDAIE 1 $724.10
12 Dylan Ringot VIVLAVIE UNE PRINCE SF 4 $724.10
13 Alice Vancrayelynghe IPSY 4 $114.03
14 Gregory Rulquin VERDI DES FORETS BWP 4 $114.03
15 Sebastien Duplant ALPHA DE PREUILLY 4 $114.03
16 Guillaume Roland Billecart USTICA DES LUTHIERS SF 4
17 Cedric Angot TALENT DES MOITIERS SF 4
18 Alexis Deroubaix KITONA DE MUZE SF 4
19 Axelle Lagoubie RUBELIA 4
20 Thomas Leveque VITALHORSE SEURAT GALOTIERE SF 4
21 Jacques Helmlinger TONIC DES METS SF 4
22 Alexa Ferrer A VIE DU CALVAIRE SF 4
23 Nathalie Mack BACCARA DE L'AUBEPINE SBS 4
24 Margaux Rocuet BEST OF ISCLA 4
25 Thomas Lambert UNIVERS DE CH'TI 4
26 Robin Lesqueren ANTIGUA DE NANTUEL SF 4
27 Ivan Dalton LORD BI 4
28 Richard Breul BOHEME DU MOULIN SI 5
29 Jerome Hurel BYRON DU TELMAN 5
30 Felicie Bertrand URANO DE CARTIGNY 5
31 Wout-Jan Van Der Schans A S BOMBAY SF 5
32 Maxime Couderc CISKO DU MOURAU Z 5
33 Eduardo Blanco BRICK DE BEUGNER 5
34 Przemyslaw Konopacki DUKE 5
35 Benoit Cernin UNESCO DU ROUET KWPN 8
36 Guillaume Batillat DOMINANT 2000 Z SF 8
37 Benedicte Franquet CAYENNE DE LA VIGNE 8
38 Rene Lopez Lizarazo CON DIOS III 8
39 Yann Louisy URSA DE LA ROSE 2004 8
40 Arthur Deuquet ARGENTINA CHEVRIER 8
41 Pierre Coiteux Fontaine VISTA DU CHALET 8
42 Olivier Robert ILENA DE MARIPOSA 9
43 Tony Hanquinquant CALIGANO JORTHONNE BWP 9
44 Cedric Forestier SHAMROCK DU NIRO 9
45 Pierre Marie Friant BRIENNE 9
46 Jerome Gachignard CISSRO VAN BIRTHE Z 9
47 Timothee Anciaume BEGUIN DE B'NEVILLE 9
48 Celine Pozo URIANA DU BARBET 9
49 Ariel Yazid ELIXIR DE WIDEWANCE SF 10
50 Timothee Bazire CAYENNE DE LA CENSE 12
51 Emilie Bussereau ARTIST DE CAPUCINE 12
52 Romain Bourdoncle VAILLANT DE TIVOLI 12
53 Julien Champailler KIELEKOO VAN T ET L 14
54 Alice Chalier APRIORI D'YVMANE BWP 16
55 Laurent Le Vot CHABADA DES KINOUS 16
56 Rik Hemeryck ULYSS MORINDA 17
57 Bruno Selva VIF DE LA FONTAINE SF 19
58 Theo Chehu GIRON VH OOIEVAARSHOF SF Ret
59 Simon Lorrain CALVADOS D BWP Eli