Breaking News
U.S. Dressage Team Earns Silver Medal in Team Competition at Tokyo 2020! Visit US Equestrian's Tokyo 2020 Olympics Hub.
Latest COVID-19 Updates from US Equestrian can be found on the Coronavirus Disease Resources and Updates page.


Rolex/USEF Show Jumping Ranking List

ROESER GRAND PRIX

As announced on May 15, 2020, the Rolex/USEF Ranking List points were frozen (no aging of points for athletes or horses) as of March 20, 2020 and the plan was to restart the Ranking List on September 1, 2020. It is confirmed that the Ranking List will resume on September 1, 2020 and points will recommence aging.

As of July 23, 2021
Week 2021-5
6/23/2019
CSI2* ROESER - ROESER, LUX
38
6/20/2019 - 6/23/2019
1.00
Placing Rider Horse Breed Round One Round Two Jump Off Time Prize Money
1 Charlotte Bettendorf IRIS VD BISSCHOP SF 0 0 44.95 $7,127.00
2 Victor Bettendorf SORBIER BLANC BWP 0 0 47.22 $5,701.60
3 Yuko Itakura YACUMA BK SF 0 0 47.7 $4,276.20
4 Gaetan Stalpaert JARLON VAN DE MEERSEN 0 0 49.3 $2,850.80
5 Laura Monier PETTER PATTER BWP 1 $1,995.56
6 Lou Pelamatti BAZOOKA SEMILLY 4 $1,567.94
7 Elmar Vinkelau MONTENDA W 4 $1,140.32
8 Peter Kuchar NO LIMIT Z WESTF 4 $855.24
9 Marc Rothlisberger CASHMERE BS 4 $855.24
10 Pascal Bettschen COLIN VI 4 $712.70
11 Robin Schneider BON JOVI IN LIVE OLDBG 4 $712.70
12 Thomas Kuck CASSIO 32 4 $712.70
13 Tobias Haugg CHAMPIONS LEAGUE 3 HOLST 5
14 Viktoria Haussler HOPE 6
15 Maximilien Lhuillier AQUARELLE DE L'O 8
16 Steffen Hauter ERIK DER ROTE 8
17 Loris Berrittella TOUJOURS L'AMOUR HOLST 8
18 Rebecca Conway CON COLEUR 8
19 Eric Van der Vleuten Jr GOLDEN CASSINI HANOVERIAN 9
20 Etienne Princen CONTRO D'HOUTVELD 9
21 Maximilian Meiers CATTENOM 9
22 Miguel Laiz Zandio ROCHER DE LAUME 10
23 Lynn Theis BUTTERFLY VAN'T AKKERHOF 11
24 Charlotte Gastaldi ROLF DES GREZ 12
25 Jean Charles Grandmontagne CARRERA DE NARCIMONT 12
26 Koen Vereecke QP CASTELLANE 12
27 Lucas Cousin QUANTUM Z 13
28 Eloise Lutgen QYM DES MALAIS 14
29 Fabien Rulquin SPLENDERO DE DAMVIL SF 16
30 Mathieu Schmitt QUANTINA VH EXELHOF Z SF 16
31 Clement Bohren ACROBATE DE L'HERSE 17
32 Sonia Stacquez ECLINSCO DE L'O SBS 18
33 Romain Schaefer AYLANDER DU POMIEZ SBS 22
34 Taizo Sugitani FAMOUS Ret
34 Marcel Ewen LADERAS FLANDRIA Ret
34 Carsten Kruz CHACCOS CALLE Ret
34 Nicolas Houzelle URRICANNE DES CELTES Ret
38 Fabienne Daigneux-Lange URFEE DES LUTHIERS SF Eli