Live Now
Don't miss the action from the ECCO FEI World Championships Herning 2022 hosted from August 6-14th in Herning, Denmark!
Latest COVID-19 Updates from US Equestrian can be found on the Coronavirus Disease Resources and Updates page.


Rolex/USEF Show Jumping Ranking List

REDEFIN GRAND PRIX QUALIFIER

As announced on May 15, 2020, the Rolex/USEF Ranking List points were frozen (no aging of points for athletes or horses) as of March 20, 2020 and the plan was to restart the Ranking List on September 1, 2020. It is confirmed that the Ranking List will resume on September 1, 2020 and points will recommence aging.

As of August 05, 2022
Week 2022-7
5/14/2022
CSI3* REDEFIN - REDEFIN, GER
54
5/12/2022 - 5/15/2022
1.00
Placing Rider Horse Breed Round One Round Two Jump Off Time Prize Money
1 Felix Hassmann CAYENNE WZ 0 0 37.89 $7,247.23
2 Richard Vogel CARLCHEN S HOLST 0 0 38.27 $5,797.78
3 Sandra Auffarth QUIRICI H 0 0 38.38 $4,348.34
4 Willem Greve HIGHWAY M TN 0 0 38.42 $2,898.89
5 Andreas Schou ACTION MAN 0 0 38.44 $2,029.22
6 Janne Friederike Meyer-Zimmermann CHAKA CHAKA 3 0 0 38.96 $1,594.39
7 Andre Thieme CONTADUR 0 0 39.75 $1,159.56
8 Ebba Johansson DANILO OS 0 0 41.14 $869.67
9 Eiken Sato HOLANDA VDL 0 0 42.04 $869.67
10 Clarissa Hassmann Crotta BADAEDOS JK 0 0 42.38 $724.72
11 Hessel Hoekstra ICOON VDL 0 0 43.75 $724.72
12 Piet Raijmakers Jr VAN SCHIJNDEL'S GLADSTONE 0 0 43.98 $724.72
13 Kars Bonhof HERNANDEZ TN 0 0 44.12 $142.10
14 Torben Kohlbrandt HAPPY TIME 0 4 41.04 $142.10
15 Alexa Stais CRISPO R 0 4 41.24
16 Markus Brinkmann PIKEUR LORD FAUNTLEROY HOLSTEINER 4
17 Robert Bruhns DSP GREAT PRINCESS HANN 4
18 Michael Kolz QUINN LORD 4
19 Christin Wascher QUINCY 200 4
20 Benjamin Wulschner BANGKOK GIRL PP 4
21 Volkert Naeve HUBBA BUBBA 2 OLDNBGR 4
22 Harm Lahde OAK GROVE'S COMMANDER BOND 4
23 Lars Bak Andersen CARL-HEINZ B. 4
24 Robin Naeve CASALIA R 4
25 Holger Wulschner QUANTICO 33 4
26 Carsten-Otto Nagel GK CURACAO 4
27 Rene Dittmer BURLINGTON RIVERLAND 4
28 Patrick Bolle CARAMBA DE JANEIRO 4
29 Zoltan Lazar Jr DIABLO 4
30 Nicolas Pedersen TAILORMADE CHACCO CORO 5
31 Caroline Rehoff Pedersen CALVIN 115 5
32 Zoe Osterhoff JAGUAR KING WD 6
33 Hans-Thorben Ruder DAKOTA 8
34 Philip Ruping BALOUTAIRE PS 8
35 Tim Rieskamp - Goedeking IB CHICA 8
36 Mathies Ruder FOR FREEDOM EKT 8
37 Julie Mynou Diederichsmeier QUICK AND FLY 8
38 Simon Heineke EARLY BIRD 8
39 Sven Gero Hunicke DEVITO 27 8
40 Gabrielle Chugg CERA CASSIAGO 8
41 Max-Hilmar Borchert CENT-BLUE WB 9
42 Emma Emanuelsson STAKANTURA 9
43 Ezequiel Andres Ferro Menendez CELLI 10
44 Marco Kutscher KALEJANDRO D 10
45 Balazs Krucso CHACCO'S GIRLSTAR 10
46 Jesse Luther KRUIMEL 12
47 Cassandra Orschel DACARA E 12
48 Arne Van Heel DEIKIRA HOLST 12
49 Chloe Reid LUIS P 13
50 Rolf-Goran Bengtsson LYJANAIR DEUTSCHES 13
51 Lorenza O'Farrill QUEENS DARLING 14
52 Karin Martinsen TAILORMADE MESSCOTOON OLDBG 18
53 Toni Hassmann SEA COAST CONBALET Ret
53 Lasse Timmer COCO JAMBO B Ret