Member News
Latest COVID-19 Information and Resources
As part of our effort to protect the health of our staff and comply with restrictions, we are currently operating under a flexible work plan. COVID restrictions may result in a brief delay in services, such as wait times and passport processing, however we are continuing to improve service times as restrictions are slowly lifted, while still considering the safety of our staff and members.


Rolex/USEF Show Jumping Ranking List

PAN AMERICAN CUP BY ROLEX

As announced on May 15, 2020, the Rolex/USEF Ranking List points were frozen (no aging of points for athletes or horses) as of March 20, 2020 and the plan was to restart the Ranking List on September 1, 2020. It is confirmed that the Ranking List will resume on September 1, 2020 and points will recommence aging.

As of April 09, 2021
Week 2020-42
7/2/2017
CSI5* SPRUCE MEADOWS "PAN AMERICAN" - CALGARY AB, CAN
37
6/27/2017 - 7/2/2017
5.30
Placing Rider Horse Breed Round One Round Two Jump Off Time Prize Money
1 Pedro Veniss QUABRI DE L ISLE HOLSTEINER 0 0 51.46 $93,347.21
2 Peter Lutz ROBIN DE PONTHUAL SF 0 0 53.97 $56,574.07
3 Fernando Martinez Sommer COR BAKKER SF 0 4 50.28 $42,430.55
4 Vanessa Mannix GRAND CRU VD VIJF EIKEN SDWA 1 $28,287.03
5 Beezie Madden DARRY LOU BWP 4 $16,972.22
6 McLain Ward ROTHCHILD KWPN 4 $12,729.17
7 Kent Farrington GAZELLE KWPN 4 $8,486.11
8 Kevin Babington MARK Q BWP 4 $7,071.76
9 Sameh El Dahan SUMA'S ZORRO ISH 4 $5,657.40
10 Philipp Weishaupt L B CONVALL AES 4 $5,657.40
11 Tiffany Foster TRIPPLE X III HOLST 4 $2,828.70
12 Mario Deslauriers WESTBROOK AES 5 $2,828.70
13 Alison Robitaille ACE SWB 5
14 Adrienne Sternlicht TOULAGO KWPN 5
15 Kara Chad BELLINDA OS 8
16 Patricio Pasquel BABEL KWPN 8
17 Juan Manuel Luzardo STAN CCDM 8
18 Samuel Parot ATLANTIS HANN 8
19 Lane Clarke BALU U 8
20 Antonio Maurer GALILEO DE LAUBRY 9
21 Hunter Holloway CASSEVEL BWP 9
22 Guy Thomas JONKHEER Z 9
23 Quentin Judge GIORGIO VT HAGENHOF ZANGERSHEI 10
24 Margie Engle ROYCE BWP 12
25 Christopher Surbey CARNAVAL OLDENBURG 12
26 Brandie Holloway LUCKY STRIKE OLDBG 12
27 Daniel Coyle CITA 12
28 Keean White FOR FREEDOM Z HOLST 13
29 Leslie Howard GENTILLE VAN SPIEVELD ZANG 13
30 Rodrigo Lambre CHACCIAMA BELGIAN WA 13
31 Liubov Kochetova VENENO 15
32 Alberto Michan GC CHOPIN'S BUSHI OS 16
33 Spencer Smith RIVALE DU BARQUET KWPN 17
34 Cameron Hanley QUIREX 17
35 Ian D Millar DIXSON HOLST 21
36 Vladamir Tuganov CONFIDENT OF VICTORY BWP Eli
36 Karen Polle KINO WESTF Eli