Member News
EHV-1 USEF Return to Competition Declaration Forms and Requirements
Please be aware that we are currently experiencing significant delays in receiving mail and packages, including delayed receipt of items that have already been updated as delivered by the shipping vendor.
Latest COVID-19 Updates from US Equestrian can be found on the Coronavirus Disease Resources and Updates page.


Rolex/USEF Show Jumping Ranking List

NEVERS GRAND PRIX

As announced on May 15, 2020, the Rolex/USEF Ranking List points were frozen (no aging of points for athletes or horses) as of March 20, 2020 and the plan was to restart the Ranking List on September 1, 2020. It is confirmed that the Ranking List will resume on September 1, 2020 and points will recommence aging.

As of May 13, 2022
Week 2021-47
11/21/2021
CSI2* NEVERS - NEVERS, FRA
46
11/18/2021 - 11/21/2021
1.00
Placing Rider Horse Breed Round One Round Two Jump Off Time Prize Money
1 Gustavo Arroyo G&C VIRKO MINOTAIS SF 0 0 39.84 $7,755.95
2 Luis Ferreira DRISS DE KERGLENN SF 0 0 40.69 $6,204.76
3 Stephanie Hennequin BLACK PEARL D'AMONT 0 4 38.63 $4,653.57
4 Julia Mermillod Baron CANABIS DE LA FOLIE 0 4 40.79 $3,102.38
5 Tom Schewe J'ADORE TER PUTTE 0 4 43.09 $2,171.67
6 Jean Luc Mourier KIELEKOO VAN T ET L BWP 0 4 46.72 $1,706.31
7 Victor Laudet DAMZELLE DU BRECHE BWP 0 8 37.22 $1,240.95
8 Loup Briffaut RAVEL DE PANTOMIME 4 WD $930.71
9 Ludovic Gaudin ULINE PLATIERE SF 4 $930.71
10 Jeremy Le Roy RAZZIA DES SABLES 4 $775.60
11 Mathieu Laveau ULYSSE CONDEEN SF 4 $775.60
12 Olivier Perreau CHRYSOLITE FONROY 4 $775.60
13 Nathalie Mack BACCARA DE L'AUBEPINE 4
14 Pierre Alain Mortier ASTINGS DU BUSSON 4
15 Mehdi Roessli VALDERAMA TAME 4
16 David Gonzalez Herrera VACKANDA DE LOJOU 4
17 Geoffroy Lecomte Lievaux THEMIS DES SARTHES 4
18 Romain Xhemal CIESTO VD VOGELZANG Z SF 4
19 Lucie Martinot BRISBANE DES SALINES 4
20 Nicolas Bost BACOT 4
21 Leona Mermillod Baron CESAR DU TERROIR 4
22 David Melin DELTA DE L'AUTROT 4
23 Etienne Dusart COEURDELOU PIERDERIE 4
24 Youri Trotereau CARINA EDA 7
25 Benoit Cernin COOKIE DE VESVRE 8
26 Prune Plisson BLUE MAGIC DU BORGET 8
27 Sophia Schindlbeck GISCA 8
28 Alexandre Reumaux VAKHENATON 8
29 Lutetia Briant SLALOM DE MERE SF 8
30 Theo Lemarre ADAGE DU VERNAY SF 8
31 Charles Aubri Chavet CARROUSEL DU LYS 8
32 Cedric Bellanger AKKATO DU BORGET 8
33 Cedric Hurel CHAKIRA Z 8
34 Claire Fontanel COREENNE BATILLY 8
35 Julien Champailler CEDRIC 10
36 Jerome Debas Montagner CRACKBOY DE PEYRAUD 12
36 Thibault Thevenon DZOARA DES SOURCES 12
38 Valentine Husson KIEKEBOE VAN HET KRIEKENHOF 12
39 Jessy Putallaz VIGILANT DES PRES BWP 12
40 Thomas Duverne CUPPYDAM DE TOUVIERE SF 12
41 Matthieu Hocquet CALIN DE L'EPINE 12
42 Gregory Rulquin VERDI DES FORETS 12
43 Emilie Bussereau CHARLEKIJN VAN T&L Ret
43 Brice Brassart DIVA DU ROZEL SBS Ret
43 Olivier Charret SERPENTINE Ret
43 Jacques Bonnet UZI DE LA BEKA SF Ret