The 2020 Annual Meeting Registration is now open.


Rolex/USEF Show Jumping Ranking List

MUNCHEN GRAND PRIX

As of December 13, 2019
Week 2019-49
11/12/2017
CSI4* MUNCHEN - MUNCHEN, GER
49
11/9/2017 - 11/12/2017
2.45
Placing Rider Horse Breed Round One Round Two Jump Off Time Prize Money
1 Felix Hassmann BALZACI HOLST 0 0 33.83 $23,489.10
2 Markus Beerbaum CHARMED 2 WESTF 0 0 34.52 $18,791.28
3 Mario Stevens LANDANO OLD HANN 0 0 34.82 $14,093.46
4 Luca Maria Moneta CONNERY OLDBG 0 0 34.98 $9,395.64
5 Werner Muff COSBY 0 0 35.53 $6,576.94
6 Andrzej Oplatek COPPERFIELD 40 OLDBG 0 0 36.16 $5,167.60
7 Patrick Stuhlmeyer CHACGRANO HANN 0 0 37.22 $3,758.25
8 Jens Baackmann CARMEN 255 0 0 37.32 $2,818.69
9 Gerrit Nieberg CONTAGIO WESTF 0 0 37.44 $2,818.69
10 Philip Ruping CLINTA HOLST 0 4 36.77 $2,348.91
11 Michal Kazmierczak STAKORADO OLDENBURG 0 4 38.13 $2,348.91
12 Christian Rhomberg SAPHYR DES LACS HANN 0 8 35.99 $2,348.91
13 Abdel Said HOPE VAN SCHERPEN DONDER SF 0 12 37.85 $260.99
14 Julia Houtzager-Kayser STERREHOF'S CAYETANO Z BWP 4
15 Emanuele Gaudiano CHALOU ZANG 4
16 Denis Nielsen DSP CASHMOAKER OS 4
17 Maurice Tebbel CHACCOS' SON SA 4
18 Tobias Meyer CARL 4
19 Daniel Etter I AM SAMOURAI 4
20 Simone Blum DSP ALICE ZANG 4
21 Marcel Marschall FENIA VAN KLAPSCHEUT DSP 4
22 Marc Houtzager STERREHOF'S CALIMERO 4
23 Jan Wernke QUEEN MARY 10 KWPN 4
23 Paul Estermann LORD PEPSI HOLST 4
25 Christina Liebherr L.B. MIDSHIP DU BORDA OLDBG 4
26 Krzyszlof Ludwiczak NORDWIND 4
27 Holger Wulschner BSC CHA CHA CHA HOLST 5
28 Daniel Meech FINE HOLST 5
29 David Will DELUXE ILTON SWB 5
30 Tina Deuerer CHANOC BWP 5
31 Shane Breen IPSWICH VAN DE WOLFSAKKER HOLST 8
32 Dermott Lennon LOUGHVIEW LOU-LOU 8
33 Michael Jung FISCHERCHELSEA ISH 8
34 Holger Hetzel LEGIONER WESTF 8
35 Max Kuhner CIELITO LINDO 2 HOLST 8
36 Steve Guerdat ALAMO HOLST 8
37 Joerne Sprehe STAKKI'S JUMPER KWPN 8
38 Christian Hess BASTIAN 86 HSH 8
39 Maximilian Lill CHECKERS 10 8
40 Sven Fehnl DEEP BLUE BRIDGE S OS 8
41 Adrian Schmid LOU 66 KWPN 12
42 Andreas Knippling HERTOCH VT PRINSENVELD DSP 12
43 Harm Lahde OAK GROVE'S HEARTFELT BWP 12
44 Malin Baryard-Johnsson H&M CUE CHANNA 42 SBS 17
45 Markus Brinkmann PIKEUR DYLON SWB 19
46 Bronislav Chudyba LESTER IX HOLST Eli
47 Guido Jun. Klatte ASAGAN M OLDBG Ret
47 Niklas Krieg CARELLA 5 HANN Ret
47 Richard Gardner CALISTO 5 HOLST Ret