Member News
Latest COVID-19 Information and Resources
US Equestrian offices will be closed Monday, January 18th, 2021 in observance of Martin Luther King Jr. Day.
As a part of our efforts to protect the health of our employees, US Equestrian is working under a flexible work plan for our staff. As we transition to this modified format, there may be interruptions to service. We will do our best to have all services fully functioning as quickly as possible. Customer Care can be reached by emailing [email protected], online chat or leave a voicemail by calling (859) 258-2472. Thank you in advance for your understanding and patience.


Rolex/USEF Show Jumping Ranking List

MUNCHEN-RIEM GRAND PRIX QUALIFIER

As announced on May 15, 2020, the Rolex/USEF Ranking List points were frozen (no aging of points for athletes or horses) as of March 20, 2020 and the plan was to restart the Ranking List on September 1, 2020. It is confirmed that the Ranking List will resume on September 1, 2020 and points will recommence aging.

As of January 15, 2021
Week 2020-30
5/10/2018
CSI3* MUNCHEN-RIEM - MUNCHEN-RIEM, GER
48
5/10/2018 - 5/13/2018
1.00
Placing Rider Horse Breed Round One Round Two Jump Off Time Prize Money
1 Soren Pedersen TAILORMADE CHALOUBET SF 0 0 38.66 $7,435.81
2 Alexander Schill CRUISING 11 OS 0 0 38.79 $5,948.64
3 Annina Zuger LOUIS 162 HOLST 0 0 38.99 $4,461.48
4 Maximilian Weishaupt LUKE MC DONALD OLDBG 0 0 39.43 $2,974.32
5 Penelope Leprevost VANCOUVER DE LANLORE 0 0 39.8 $2,082.02
6 Hans Dieter Dreher TIOPEPE DES CHAMPS SF 1 $1,636.48
7 Patrick Afflerbach CIARA 63 SF 1 $1,189.72
8 Alexander Hinz CAMPITELLO 2 HOLST 1 $892.29
9 Jan Wernke QUEEN MARY 10 OLDBG 1 $892.29
10 Stephi De Boer FACEBOOK 2 HOLST 1 $744.18
11 Mariann Hugyecz CHACCO BOY 1 $744.18
12 Andrew Kocher NAVALO DE POHETON 1 $744.18
13 Barbara Steurer-Collee BIG BOY 36 1
14 Riccardo Pisani CHACLOT KWPN 1
15 Niklas Krieg CHACCO'S GLADDYS OLDBG 1
16 Max Kuhner ELECTRIC TOUCH WESTF 4
17 Michael Viehweg LORD OF PEZI ZANG 4
18 Patrick Doller CHIC CHERAA OS 4
19 Torben Kohlbrandt MACAO SWB 4
20 Bruce Goodin BACKATORPS DANNY V 5
21 Walter Gabathuler SILVER SURFER 2 KWPN 5
22 Heiner Ortmann ESTEBAN HOLST 5
23 Marcel Marschall CASSIUS VD SMIS KWPN 5
24 Marianne Schindele ACOUSTIK SOLO DU BALOUBET SBS 5
25 Wolfgang Puschak EDGAR SBS 5
26 Niklaus Rutschi CLEARWATER KWPN 5
27 Denis Nielsen CARLO S 4 HOLST 5
28 Maximilian Lill HERTOCH VT PRINSENVELD HOLST 5
29 Philipp Zuger CASSIDO GZ BWP 6
30 Lawrence Greene ARRIVEDERCI 7 HOLST 6
31 Julia Schonhuber ZIRO PERCENT BAVAR 6
32 Simone Blum COOL HILL 2 6
33 Daniel Meech FINE DSP 8
34 Simon Widmann DOBOLENSKY SWB 9
35 Adrian Schmid CAMILLA IX KWPN 9
36 Ondrej Zvara CHACCOLAN WESTF 9
37 Michael Eichler COLOUR LINE 2 OLDBG 9
38 Patrick Lam JOCKEY CLUB CABALLO HOLST 10
39 Hans-Peter Konle QUICK STEPP 4 ZWEIB 12
40 Maximilian Schmid VALENTINO 311 12
41 Sophia Schindlbeck CALATA DSP 13
42 Ruben Romp CHALLENGER DE L'ENCLOS 13
43 Silvia Bazzani JINCEROT SBS 15
44 Helmut Schonstetter ALL STAR 9 BWP 18
45 Frederick Troschke SAM S 29
46 Detlef Jun Kaiser CHASSIDY WESTF Ret
46 Arne Van Heel CENBALOU Ret
48 Andreas Brunz BALAM OS Eli