Live Now
Watch the Land Rover Kentucky Three-Day Event presented by Mars Equestrian™ on USEF Network April 22-25
COVID-19 Action Plan Update: New USEF COVID-19 Action Plan updates and spectator polices going into effect May 3, 2021


Rolex/USEF Show Jumping Ranking List

MOSCOW GRAND PRIX

As announced on May 15, 2020, the Rolex/USEF Ranking List points were frozen (no aging of points for athletes or horses) as of March 20, 2020 and the plan was to restart the Ranking List on September 1, 2020. It is confirmed that the Ranking List will resume on September 1, 2020 and points will recommence aging.

As of April 16, 2021
Week 2020-43
6/10/2018
CSI2* MOSCOW - MOSCOW, RUS
38
6/7/2018 - 6/10/2018
1.00
Placing Rider Horse Breed Round One Round Two Jump Off Time Prize Money
1 Vadim Cherevan LAS VEGAS SF 0 0 36.8 $7,465.91
2 Mikhail Safronov CORVET WESTF 0 0 37.29 $5,972.73
3 Alexandr Belekhov CHAPTER WESTF 0 0 37.6 $4,479.54
4 Gennadiy Gashiboyazov CHAMONIX B HOLST 0 0 38.11 $2,986.36
5 Anastasiya Sherbakova EL NINO BAVAR 0 0 39.02 $2,090.45
6 Victoria Krashevich ARINJO V KWPN 0 4 36.88 $1,642.50
7 Anastasiya Sherbakova CASPER 0 4 39.95 $1,194.54
8 Ksenia Khairulina FLIPPERBOY HOLST 0 4 42.47 $895.90
9 Natalia Simonia CORRWIKO KWPN 0 Eli $895.90
10 Gleb Tagirov ADONIS OLD 4 $746.59
11 Alexandr Belekhov BIVALDI 4 $746.59
12 Tatyana Burlachko PERSONALITY 4 $746.59
13 Mikhail Shemshelev HALDOR OLDBG 4
14 Anatoly Shishkov RADA BWP 4
15 Sergey Petrov HIERO S HANN 4
16 Maxim Kryna COOL BOY BWP 4
17 Natalia Simonia KLEN WESTF 4
18 Valeriy Shvyrov CORVINUS MZ TRAK 4
19 Mikhail Safronov DIARADO 8
20 Svetlana Toropova NILLS HOLGERSSON 8
21 Andrey Lysenko APRIORI 8
22 Natalia Kurguzova EMPORIO ARMANI LATVIAN 8
23 Evgeny Shkarpet COLEDO HANN 8
24 Sergey Petrov DARCO'S DARWIN KWPN 11
25 Dmitriy Berestov EUSEBIO BWP 12
26 Semen Shaykevich WASHINGTON 16
27 Gennadiy Gashiboyazov PRINCESS 16
28 Vital Dziundzikau LONDON LIFE HANN 17
29 Vyacheslav Budyak PEREZVON WESTF 20
30 Sergey Dadonov CASINIO TRAK 20
31 Semen Shaykevich FIESTA ST HOLST 20
32 Yuri Bayramukov CAVALIER KWPN 24
33 Marat Khisamutdinov CARAMSIN HALFBRED Ret
34 Vasiliy Lopatin GERKULES HANN Eli
34 Vital Dziundzikau CARIMBO Eli
34 Natalia Kurguzova CARINA ACONTI HOLST Eli
34 Anna Shatunova FIGHTER 80 WESTF Eli
34 Vitaliy Malinin OEILLET ROUGE HANN Eli