Breaking News
U.S. Dressage Team Earns Silver Medal in Team Competition at Tokyo 2020! Visit US Equestrian's Tokyo 2020 Olympics Hub.
Latest COVID-19 Updates from US Equestrian can be found on the Coronavirus Disease Resources and Updates page.


Rolex/USEF Show Jumping Ranking List

MACON GRAND PRIX

As announced on May 15, 2020, the Rolex/USEF Ranking List points were frozen (no aging of points for athletes or horses) as of March 20, 2020 and the plan was to restart the Ranking List on September 1, 2020. It is confirmed that the Ranking List will resume on September 1, 2020 and points will recommence aging.

As of July 23, 2021
Week 2021-5
9/17/2017
CSI3* MACON - MACON, FRA
42
9/14/2017 - 9/17/2017
1.00
Placing Rider Horse Breed Round One Round Two Jump Off Time Prize Money
1 Michel Robert UNDIAMS DE VARENNE SF 0 0 38.83 $15,502.80
2 Reynald Angot SYMPHONIE DES BICHES SELLE FRAN 0 0 39.26 $9,395.64
3 Stanislas Lafond TOP BRAS DE FER SF 0 0 40.94 $7,046.73
4 Alexis Deroubaix SECRET DU PAYS D'AUGE 0 4 39.56 $4,697.82
5 Jessica Mendoza SAM DE BACON SF 0 4 39.79 $2,818.69
6 Nicolas Deseuzes QUILANE DE LEZEAUX SF 4 $2,114.01
7 Max Thirouin UTOPIE VILLELONGUE SF 4 $1,409.34
8 Morgan Bordat STAR DE LA BEVIERE SF 4 $1,174.45
9 Guy Williams ROUGE DE RAVEL SF 4 $939.56
10 Marie Etter Pellegrin UNE DE L'OTHAIN 4 $939.56
11 Timothee Anciaume KIAMON SF 4 $469.78
12 Romain Lavigne PHARAON BELLE MENEE 4 $469.78
13 Leina Benkhraba ORCCHIS COURCELLE SF 5
14 Vincent Feuillerac CONCARO SF 6
15 Alexandra Ledermann REQUIEM DE TALMA HOLST 8
16 Bernard Briand Chevalier UNEVEN SUNHEUP SF 8
17 Tony Cadet UPPSALA DEL CABALERO SF 8
18 Gilles Clanget QUIL BILL LUTTERBACH SF 8
19 Brice Brassart UDDY DE VERNAY SF 8
20 Kerry McCahill CHARLY CHAPLIN S SF 8
21 Alexandre Fontanelle QUAPRICE DE L'ETIVANT KWPN 9
22 Silvia Bazzani CONTADOOR SF 9
23 Geoffroy Bouret SUNSHINE DE ROY WESTF 9
24 Louise Saywell DASSLER SF 9
25 Jean Luc Mourier SOUVIENSTOI LARIVIERA KWPN 12
26 Pierre Alain Mortier JUST DO IT R SF 12
27 Hugo Breul BUZIOS D'ECAUSSINNES CDE 12
28 Samy Colman SIMARA ALIA SBS 12
29 Bruno Garez UNITED SUNHEUP SF 13
30 Riccardo Pisani CIGO B SF 13
31 Darragh Kenny GO EASY DE MUZE KWPN 13
32 John Whitaker CRUMLEY DWP 14
33 Gregory Cottard PEPYT DES ELFS HANN 16
34 Jochen Teufel LEON 596 SF 18
35 Thomas Leveque SEURAT GALOTIERE 21
36 Gregory Rulquin RICKITCHA SF Ret
36 Michele Previtali LAGERFELD 19 SF Ret
36 Perrine Mary RADJAH DE TURCIS Ret
36 Patrice Delaveau URCOS DE KERGLENN HDC SF Ret
36 Pascal Bettschen COLIN VI SF Ret
36 Rene Lopez BIG BROTHER OLDBG Ret
36 Robin Muhr UNFORGETTABLE DAMVIL KWPN Ret