Member News
Latest COVID-19 Information and Resources
As part of our effort to protect the health of our staff and comply with restrictions, we are currently operating under a flexible work plan. COVID restrictions may result in a brief delay in services, such as wait times and passport processing, however we are continuing to improve service times as restrictions are slowly lifted, while still considering the safety of our staff and members.


Rolex/USEF Show Jumping Ranking List

LA CORUNA WORLD CUP QUALIFIER

As announced on May 15, 2020, the Rolex/USEF Ranking List points were frozen (no aging of points for athletes or horses) as of March 20, 2020 and the plan was to restart the Ranking List on September 1, 2020. It is confirmed that the Ranking List will resume on September 1, 2020 and points will recommence aging.

As of April 16, 2021
Week 2020-43
12/9/2018
CSI5*-W LA CORUNA - LA CORUNA, ESP
38
12/7/2018 - 12/9/2018
5.15
Placing Rider Horse Breed Round One Round Two Jump Off Time Prize Money
1 Edwina Tops Alexander VINCHESTER KWPN 0 0 42.26 $131,135.20
2 Emanuele Gaudiano CHALOU SF 0 0 43.01 $79,475.88
3 Ludger Beerbaum COOL FEELING OS 0 0 43.26 $59,606.91
4 Jos Verlooy IGOR RHEIN 0 0 44.24 $39,737.94
5 Olivier Robert TEMPO DE PABAN BWP 0 0 45.19 $23,842.76
6 Christian Kukuk COLESTUS AA 0 0 46.85 $17,882.07
7 Gudrun Patteet SEA COAST PEBBLES Z WESTF 0 4 43.03 $11,921.38
8 Leopold Van Asten VDL GROEP BEAUTY 0 4 45.24 $9,934.48
9 Max Kuhner CHARDONNAY 79 KWPN 0 4 45.57 $7,947.58
10 Irma Karlsson IDA VAN DE BISSCHOP HOLST 0 12 57.57 $7,947.58
11 Lucia Le Jeune Vizzini LORO PIANA FILOU DE MUZE BWP 1 $3,973.79
12 Eric Van Der Vleuten WUNSCHKIND 19 BWP 1 $3,973.79
13 Alberto Zorzi VICEVERSA DE LA ROQUE HOLST 4
14 Michael G. Duffy CHAPPO CHEY SF 4
15 Laura Renwick BINTANG II WESTF 4
16 Denis Lynch THE SINNER KWPN 4
17 Philipp Weishaupt CHE FANTASTICA OS 4
18 Olivier Philippaerts H & M EXTRA OLDBG 4
19 Maikel Van der Vleuten IDI UTOPIA KWPN 4
20 Michael Whitaker VALMY DE LA LANDE BWP 4
21 Francois Mathy, Jr UNO DE LA ROQUE SF 5
22 Laura Roquet Puignero SANDI PUIGROQ SF 8
23 Paola Amilibia PRUNELLA D'ARIEL 8
24 Yuri Mansur Guerios CARLSON SF 9
25 Jane Richard Philips CLIPPER DU HAUT DU ROY HANN 10
26 Eduardo Alvarez Aznar SERINGAT SBS 11
27 Jacob Hellstrom JUS D'ORANGE VAN'T BISTHO SF 12
28 Luis Sabino Goncalves UNESCO DU ROUET BWP 12
29 Guillaume Foutrier VALDOCCO DES CAPS SF 12
30 Dominique Hendrickx KORIANO VAN KLAPSCHEUT SF 13
31 Julio Arias DIRKA DES BRUMES BWP 13
32 Julien Epaillard A VIE DU CALVAIRE SBS 16
33 Ivan Serrano-Saenz ECOLOCO SBS 17
34 Johan-Sebastian Gulliksen ARAKORN 24
35 Arthur Gustavo Da Silva INONSTOP VT VOORHOF KWPN Ret
35 Aldrick Cheronnet URIS DE LA ROQUE Ret
35 Guy Williams ROUGE DE RAVEL SF Ret
38 Manuel Fernandez-Saro CUIDAM Eli