Member News
Latest COVID-19 Information and Resources
As a part of our efforts to protect the health of our employees, US Equestrian is working under a flexible work plan for our staff. As we transition to this modified format, there may be interruptions to service. We will do our best to have all services fully functioning as quickly as possible. Customer Care can be reached by emailing [email protected], online chat or leave a voicemail by calling (859) 258-2472. Thank you in advance for your understanding and patience.


Rolex/USEF Show Jumping Ranking List

LA CORUNA GRAND PRIX

As announced on May 15, 2020, the Rolex/USEF Ranking List points were frozen (no aging of points for athletes or horses) as of March 20, 2020 and the plan was to restart the Ranking List on September 1, 2020. It is confirmed that the Ranking List will resume on September 1, 2020 and points will recommence aging.

As of January 22, 2021
Week 2020-31
7/22/2018
CSI4* LA CORUNA - LA CORUNA, ESP
41
7/20/2018 - 7/22/2018
1.57
Placing Rider Horse Breed Round One Round Two Jump Off Time Prize Money
1 Alexis Deroubaix TIMON D'AURE OLDBG 0 0 51.08 $36,598.64
2 Mikel Aizpurua Quiroga CARTANYA 0 0 51.99 $22,180.99
3 Hannah Akerblom CHODEC 0 0 54.3 $16,635.74
4 Elizabeth Bates CHRONOS 31 CZEWB 1 1 57.12 $11,090.49
5 Sergio Alvarez-Moya CARLO 273 HOLST 0 4 44.25 $6,654.29
6 Eduardo Alvarez Aznar UQUALIN DU SAULCY HOLST 0 4 46.25 $4,990.72
7 Guillaume Foutrier VALDOCCO DES CAPS SF 0 4 46.34 $3,327.14
8 Gerardo Menendez Mieres CASSINO DC SF 0 4 47.7 $2,772.62
9 Luis Magnasco CALLISTO DES BIEFFES 1 5 55.89 $2,218.09
10 Emilio Bicocchi CALL ME SBS 0 8 49.91 $2,218.09
11 Reynald Angot SYMPHONIE DES BICHES HOLST 0 Eli $1,109.04
12 Eric Van Der Vleuten WUNSCHKIND 19 SF 4 $1,109.04
13 Mauricio Ruiz DINKY TOY VD KRANENBURG HOLST 4
14 Diego Perez-Bilbao HELIOS SBS 4
15 Lisa Nooren VDL GROEP SABECH D'HA BWP 4
16 Philippe Le Jeune LORO PIANA FILOU DE MUZE SF 4
17 Alexandra Paillot TONIO LA GOUTELLE BWP 4
18 Ben Schroder DAVINO Q SF 4
19 Laura Roquet Puignero SANDI PUIGROQ KWPN 4
20 Fabian Sejanes C. AMALIA Z 4
21 Julio Arias DIRKA DES BRUMES ZANG 4
22 Sayre Happy CELENA VDL SBS 5
23 Matias Albarracin CANNAVARO 9 KWPN 5
24 Jose Alfredo Hernandez Ortega GRUPO PROM RAHMANNSHOF BEFORE WESTF 7
25 Luis Sabino Goncalves UNESCO DU ROUET KWPN 8
26 Lucia Le Jeune Vizzini CABALGARO Z SF 8
27 Gonzalo Anon Suarez QLAMP D'IVRAIE ZANG 8
28 Spencer Roe WONDER WHY AA 8
29 Katharina Offel ELIEN 8
30 Andrea Calabro HARMANI VAN T HEIKE KWPN 8
31 Amy Graham COLERAINE DES BERGERIES BWP 8
32 Maximiliano Turcuman CUATRO SOLES PRINCIPITO SBS 9
33 Jose Maria Larocca (Jr) CORNET DU LYS 11
34 Stephanie Andries FOR YOU WESTF 12
35 Franco Trabucco CHEVROLETTE 13
36 Alvaro Diaz Garcia KASTAR HOF TEN ZOETENDAEL KWPN 16
37 Julien Anquetin ALONSO N 27
38 Aldrick Cheronnet TANAEL DES BONNES KWPN Ret
38 Manuel Fernandez-Saro USADOR DU ROUET SF Ret
38 Martim Portela de Morais INCO VD BISSCHOP SF Ret
38 Samantha McIntosh CHECK IN 2 BWP Ret