Latest COVID-19 Updates from US Equestrian can be found on the Coronavirus Disease Resources and Updates page.


Rolex/USEF Show Jumping Ranking List

JARDY GRAND PRIX

As announced on May 15, 2020, the Rolex/USEF Ranking List points were frozen (no aging of points for athletes or horses) as of March 20, 2020 and the plan was to restart the Ranking List on September 1, 2020. It is confirmed that the Ranking List will resume on September 1, 2020 and points will recommence aging.

As of October 22, 2021
Week 2021-18
9/12/2021
CSI2* JARDY - JARDY, FRA
51
9/10/2021 - 9/12/2021
1.00
Placing Rider Horse Breed Round One Round Two Jump Off Time Prize Money
1 Julien Anquetin Z ICE CUBE Z SF 0 0 38.29 $7,755.95
2 Jemma Kirk DIAMONDS ARE UNIQUE 0 0 42.66 $6,204.76
3 Nicolas Bost BACOT 0 0 48.62 $4,653.57
4 Marie Hecart VAHINEE 0 4 38.88 $3,102.38
5 Emeric George CALISCO DE TERLONG SF 0 4 41.99 $2,171.67
6 Maysam Bisharat UN DOLLAR DE BLONDEL 1 $1,706.31
7 Cedric Hurel QUANDO VA SF 1 $1,240.95
8 Maximilien Lemercier C'EST UN PRINCE 1 $930.71
9 Alix Ragot COLDPLAY EJ 4 $930.71
10 Victor Bettendorf SIMOLO DE LA ROQUE Z 4 $775.60
11 Thierry Dupont ADEQUAT DES COTEAUX 4 $775.60
12 Thibault Lacrevaz DRIEVANDEKAMP D PAGES 4 $775.60
13 Audrey Coudrin BLACK SWAN SPECIAL 4 $122.14
14 Bruno Selva VIF DE LA FONTAINE 4
15 Thomas Lambert UNIVERS DE CH'TI SF 4
16 Gustavo Arroyo G&C VIRKO MINOTAIS SF 4
17 Youri Trotereau CARINA EDA SF 4
18 Franck Curti CAFEINE DE HUS Z 4
19 Nicolas Cizeron AIMANT ETINCELANT 4
20 Cedric Angot DANUBE D'INCOVILLE 4
21 Geoffroy De Coligny RAIMONDO DU PLESSIS 4
22 Louis Pichon SOLITUDE AU VENT SF 4
23 Max Dolger STAKKA GOLD SF 5
24 Karina Frederiks HANTANO OLDENBURG 5
25 Pauline Broucqsault CRACK DE LA BONN Z 6
26 Christophe Escande BEAUTY DE L'EPINETTE ZANG 8
27 Patrick Guimbal BAGATELLE DE GRANLIEU 8
28 Mathilde Pinault DALI PP Z 8
29 Alexis Lheureux HAVANABALIA GRAND MOUSTIER Z D ZANG 8
30 Bautista Rodriguez Debray DARC STAR DU BORGET 8
31 Franck Douville UZELLE D'ALLOU 8
32 Edouard Mathe CASTOR DE LA ROQUE SF 8
33 Herve Guyot BOB D'OLBICHE 9
34 Simon Le Vot CROCUS PLATIERE 9
35 Pierre Rius CONTANO 9
36 Aurore Christen TREGOR DE LA HAIE HOLST 9
37 Gilles Nuytens JADE S 12
38 Jean Francois Rondoux GHANATI BWP 12
39 Tanie Grepilloux UTOPIE DE CORMEILLES 12
40 Adrien Tyssandier AIGRETTE DE BLONDEL SF 12
41 Jayson Caman CHOCOLATE 87 12
42 Philippe Lazare BALTIMORE D'ARGONNE 13
43 Francois Bossu NOISETTE PRINTANIERE 14
44 Severin Sigaud DONATELLO D'AUGE 14
45 Edouard Coral CATIMINI Z 20
46 Bastien Bauer LEON 21
47 Joy Demuynck URBIN MANCIAIS Ret
47 Richard Breul BOOKMAKER COMPOSTELLE Ret
47 Axel Vandoorne CHAGALLE Z Ret
47 Mathieu Lambert DAGON DES BALEINES Ret
47 Jacques Bonnet UZI DE LA BEKA Ret