Live Now
Watch the Land Rover Kentucky Three-Day Event presented by Mars Equestrian™ on USEF Network April 22-25
COVID-19 Action Plan Update: New USEF COVID-19 Action Plan updates and spectator polices going into effect May 3, 2021


Rolex/USEF Show Jumping Ranking List

HARTHILL-BOLESWORTH GRAND PRIX

As announced on May 15, 2020, the Rolex/USEF Ranking List points were frozen (no aging of points for athletes or horses) as of March 20, 2020 and the plan was to restart the Ranking List on September 1, 2020. It is confirmed that the Ranking List will resume on September 1, 2020 and points will recommence aging.

As of April 16, 2021
Week 2020-43
8/18/2019
CSI2* HARTHILL-BOLESWORTH - HARTHILL-BOLESWORTH, GBR
50
8/13/2019 - 8/18/2019
1.00
Placing Rider Horse Breed Round One Round Two Jump Off Time Prize Money
1 Annabel Shields CREEVAGH CARISMA 0 0 34.63 $940,764.00
2 Anthony Condon ZIRA VH KAPELHOF Z 0 0 35.12 $5,701.60
3 Louise Simpson JENSON 55 ZANG 0 0 36.71 $4,276.20
4 Jake Saywell HAVINIA VD ROSHOEVE AES 0 0 37.3 $2,850.80
5 Jackson Reed-Stephenson EXCEPTION BWP 0 0 37.76 $1,710.48
6 Angelie Von Essen ESPRINESCH 0 0 40.39 $1,282.86
7 John Whitaker SHARID 1 0 50.22 $855.24
8 Charlene Bastone SANLOU 2 0 50.56 $712.70
9 Michael Whitaker FREUD DEL CABANON 0 4 35.19 $570.16
10 Danielle Farnsworth ELINE 0 4 37.4 $570.16
11 Benjamin Bick GALERIUS 0 4 38.61 $285.08
12 Louise Whitaker SPECIAL WARRIOR KWPN 0 4 38.72 $285.08
13 Ben Walker FYGO VON D'OUWE GRINT 4 0 42.85 $228.06
14 Max Routledge BALULU 4
15 James Smith THE BLACK FLYER 4
16 Simon Buckley ELIA 4
17 Keith Shore IRON LADY VAN 'T MEULENHO 4
18 Millie Allen QUINU DE PRAVIA BWP 4
19 Jay Halim ARAGON Z 4
20 Louise Saywell ARAKAN ZANG 4
21 Carron Nicol FINNEGAN D 4
22 Mark Armstrong JUHARAH KWPN 4
23 Harry Wainright PINHEIRO BEECH BWP 5
24 William Funnell BILLY DIAMO 5
25 Jodie Hall Mcateer SALT'N PEPPA 5
26 James Wilson ESKOLA M HANN 5
27 Eoin Gallagher DAVINCI VD BOSRAND Z 5
28 Matthew Sampson GENEVE R ZANG 5
29 Edward Doyle Jr BILLY GUILDER 5
30 Kelly Connor GEORGE AES 6
31 Graham Gillespie CSF OLYMPIC LADY 8
32 Beth Vernon KWANTOS VAN HET MEIERHOF 8
33 Emily Ward BILLY Z 8
34 Georgia Tame CLINTOFINO ZANG 9
35 Cressy Neads BALADINE DU CHANU 9
36 Laura Robinson CALMOND 9
37 Graham Lovegrove SILVER WAVE 9
38 Jack Whitaker EL WEE WIDGE 9
39 Simon Crippen TERASINI AES 9
40 James Davenport CRUSH 9
41 Nick Benterman CHACCARINO SWB 9
42 Tony French FINNISK CASTOR 13
43 Harriet Nuttall NIGHT OF GLORY O.L. 16
44 Holly Brougham HAVANNA DE CAVRON BWP 16
45 Edward Doyle CRUISE MOR BWP 16
46 Phillip Miller NOBLE WARRIOR 17
47 Chelsea Skelton CARAMBA AES 23
48 Jessica Dimmock PRIMO BELLA SWAN AES Ret
48 George Whitaker GIRANETTE Ret
48 Ellen McPherson CONTENTO Ret