Live Now
Watch the Land Rover Kentucky Three-Day Event presented by Mars Equestrian™ on USEF Network April 22-25
COVID-19 Action Plan Update: New USEF COVID-19 Action Plan updates and spectator polices going into effect May 3, 2021


Rolex/USEF Show Jumping Ranking List

GRAND PRIX OF SALZBURG

As announced on May 15, 2020, the Rolex/USEF Ranking List points were frozen (no aging of points for athletes or horses) as of March 20, 2020 and the plan was to restart the Ranking List on September 1, 2020. It is confirmed that the Ranking List will resume on September 1, 2020 and points will recommence aging.

As of April 16, 2021
Week 2020-43
12/9/2017
CSI4* SALZBURG - SALZBURG, AUT
33
12/6/2017 - 12/10/2017
1.63
Placing Rider Horse Breed Round One Round Two Jump Off Time Prize Money
1 Marcel Marschall FENIA VAN KLAPSCHEUT AES 0 0 36.52 $10,439.60
2 Emeric George CHOPIN DES HAYETTES 0 0 38.09 $8,351.68
3 Jaroslaw Skrzyczynski CALEVO 2 SBS 0 0 38.39 $6,263.76
4 Holger Hetzel LEGIONER OLDBG 0 0 39.29 $4,175.84
5 Gerco Schroder GLOCK'S ZARANZA HOLST 0 0 39.71 $2,923.08
6 Gerfried Puck BO KWPN 0 0 40.98 $2,296.71
7 Hans Dieter Dreher TIOPEPE DES CHAMPS KWPN 0 4 42.56 $1,670.33
8 Ales Opatrny VDL FAKIR SF 0 8 43.3 $1,252.75
9 David Will DELUXE ILTON BWP 0 9 56.96 $1,252.75
10 Lisa Nooren VDL GROEP CENTORA DE WALLYRO BWP 0 20 59.47 $1,043.96
11 Wilm Vermeir DM JACQMOTTE 1 $1,043.96
12 Christian Rhomberg SAPHYR DES LACS SBS 4 $521.98
12 Jessica Mendoza TOY BOY SF 4 $521.98
14 Judy Ann Melchior CLINTREXO Z BELGIAN WA 4
15 Francesco Lapeyre GERO VAN DE WAAIENBURG ZANG 4
16 Stefan Eder CELPIK BWP 4
17 Michal Kazmierczak QUE PASA 5 MECKLENBGR 5
18 Philipp Zuger CASSIDO GZ KWPN 5
19 Edwin Schmuck ACLATRON HOLST 8
20 Derin Demirsoy HARRY K 8
21 Annin ZZZZZuger CANARO DWB 8
22 Lars Nieberg FOSTER 39 HANN 8
22 Damien Haelterman HOOLIGAN DE LAUBRY 8
24 Patrick Lam JOCKEY CLUB CABALLO BWP 8
25 Matthias Raisch COLEUR BLUE ZWEIB 9
26 Sonke Kohrock IWEST CASCARI 9
27 Marc Houtzager STERREHOF'S EDINUS 10
28 Catrin Glotzer-Thaler HOCUS POCUS 6 KWPN 13
29 Andrew Kocher ARTEMISE DU HOUSSOIT BWP 16
30 Bronislav Chudyba QUINSY SBS 17
31 Mariann Hugyecz TANGO D'ECRY WESTF 17
32 Matthias Atzmuller NARUMOL B SF Ret
32 Gert Jan Bruggink VAMPIRE BAVAR Ret