Breaking News
Latest COVID-19 Outbreak Information and Resources
As a part of our efforts to protect the health of our employees, US Equestrian is working under a flexible work plan for our staff. As we transition to this modified format, there may be interruptions to service. We will do our best to have all services fully functioning as quickly as possible. Customer Care can be reached by emailing [email protected], online chat or leave a voicemail by calling (859) 258-2472. Thank you in advance for your understanding and patience.


Rolex/USEF Show Jumping Ranking List

GRAND PRIX OF ROYAN

Update May 15, 2020 - Due to impacts of COVID -19 on the global competition calendar, the Rolex/USEF Show Jumping Ranking List points will be frozen (no points will age for athletes or horses) as of March 20, 2020 which was the last list before the suspension took effect on March 16, 2020. The Ranking List will restart on September 1, 2020 and points will recommence aging at that point with the ability to review the start date further in the event that the COVID-19 situation evolves over the coming weeks. Please see the Jumping Updates on www.usef.org/jumping for further detail.

As of March 20, 2020
Week 2020-11
2/28/2020
CSI2* ROYAN - ROYAN, FRA
84
2/25/2020 - 3/1/2020
1.00
Placing Rider Horse Breed Round One Round Two Jump Off Time Prize Money
1 Timothee Anciaume ISABEAU 0 0 38.41 $7,241.03
2 Cedric Angot TALENT DES MOITIERS BWP 0 0 38.84 $5,792.82
3 Jacques Helmlinger TONIC DES METS SF 0 0 39.4 $4,344.61
4 Valery De Menditte VIVE DES TOONS SF 0 0 39.71 $2,896.41
5 Thomas Lambert UNIVERS DE CH'TI SF 0 0 40.56 $2,027.48
6 Simon Lorrain CALVADOS D SF 0 4 42.06 $1,593.02
7 Kevin Caprin BLUE BOY DE LA CENSE 0 14 53.74 $1,158.56
8 Maiju Mallat KANNAN'S 1 $868.92
8 Bruno Selva VIF DE LA FONTAINE 1 $868.92
10 Camille Conde Ferreira CORRADO DU MOULIN SF 1 $724.10
11 Vanessa Margottin APOLLON DE L'EXTASE 1 $724.10
12 Gregory Cottard BIBICI 1 $724.10
13 Jerome Gachignard CISSRO VAN BIRTHE Z 1 $57.01
14 Richard Breul BOHEME DU MOULIN 1 $57.01
15 Jerome Hurel BYRON DU TELMAN 1 $57.01
16 Olivier Robert ILENA DE MARIPOSA 1 $57.01
17 Przemyslaw Konopacki DUKE BWP 2 $57.01
18 Jeremy Le Roy RAZZIA DES SABLES KWPN 4 $57.01
19 Gregory Rulquin VERDI DES FORETS SF 4 $57.01
20 Benoit Cernin UNESCO DU ROUET 4 $57.01
21 Marc Dilasser CORONA Z SF 4 $57.01
22 Timothee Bazire CAYENNE DE LA CENSE 4
23 Pierre Coiteux Fontaine VISTA DU CHALET 4
24 Romain Bourdoncle BLACK'N ROLL 4
25 Pierre Marie Friant URDY D'ASTREE 4
25 Sebastien Duplant ALPHA DE PREUILLY SF 4
27 Laurent Le Vot CHABADA DES KINOUS SF 4
28 Robin Lesqueren ANTIGUA DE NANTUEL 4
29 Cyril Bouvard BROCELIANDE DU LAC 4
30 Guillaume Roland Billecart CHACCARE 4
31 Pauline Guignery BLOOD DIAMANT OS 5
32 Edward Levy BLUE MOON 5
33 Ivan Dalton LORD BI 5
34 Arthur Deuquet ARGENTINA CHEVRIER SI 5
35 Olivier Perreau GL EVENTS JESSI D'HAVERLANDE 5
36 Alexis Deroubaix SECRET DU PAYS D'AUGE BWP 8
37 Axelle Lagoubie FEELING DE HUS Z SF 8
38 Alice Chalier APRIORI D'YVMANE 8
39 Alice Vancrayelynghe IPSY 8
40 Cedric Forestier SHAMROCK DU NIRO BWP 8
41 Alexa Ferrer A VIE DU CALVAIRE 8
42 Dylan Ringot VIVLAVIE UNE PRINCE SBS 8
43 Tony Hanquinquant CALIGANO JORTHONNE 8
44 Yann Louisy URSA DE LA ROSE 8
45 Damien De Chambord AICHA DE COQUERIE 8
46 Felicie Bertrand URANO DE CARTIGNY SF 8
47 Maxime Couderc CISKO DU MOURAU Z SF 8
48 Guillaume Batillat DOMINANT 2000 Z 8
49 Rik Hemeryck ULYSS MORINDA 8
50 Youri Trotereau CRISTAL DU TALUS SF 9
51 Bernard Briand Chevalier UNEVEN SUNHEUP 9
52 Margaux Rocuet BEST OF ISCLA SF 9
53 Julien Champailler KIELEKOO VAN T ET L 9
54 Theo Chehu GIRON VH OOIEVAARSHOF BWP 9
55 Eduardo Blanco BRICK DE BEUGNER BWP 9
56 Sandra Delouis ULTRA DAUDAIE 9
57 Lies Malisart RA DE PRIN SF 10
58 Alexandre Bosc ALISE DE FUMUY CHEVAL DE 10
59 Ariel Yazid ELIXIR DE WIDEWANCE 10
60 Wout-Jan Van Der Schans A S BOMBAY 11
61 Nathalie Mack BACCARA DE L'AUBEPINE 12
62 Celine Pozo URIANA DU BARBET 12
63 Bertrand Clot TITOUAN DES CORBES SF 12
64 Emilie Bussereau ARTIST DE CAPUCINE 12
65 Thomas Leveque VITALHORSE SEURAT GALOTIERE 12
66 Mathilde Montginoux PEPITO LANDAIS HN SF 13
67 Benedicte Franquet CAYENNE DE LA VIGNE SF 13
68 Xavier Vacher CHAPTER ONE 13
69 Patrick Van der Schans GRANIET ES OS 14
70 Benoit Guerin BOOMERANG DU MILON 14
71 Hugo Petiot VICI JEM LIBERTY 16
72 Lucas Fournier VALMONT DE FLEYRES 16
73 Bruno Jazede EXPENSIEVE 16
74 Anastasia Popovici START BEARN KWPN 16
75 Stephane Lallemant INVITRO DU CAILLOU AA 17
76 Damien Haddad DIVINE HERO (E.T.) 18
77 Benjamin Courtat ADJ BYZANTINE A VIGNEUL MILI SBS 20
78 Maxime Saint Cricq VANNES DU BREUIL 21
79 Nicolas Cizeron ALME DU TEMPLE 32
80 Alexis Riviere CRISPY DES FORETS Ret
80 Yohann Mignet URANHUS Ret
82 Mathieu Durosier TALINDA Eli
82 Sofian Misraoui UNANIME DES FORETS SF Eli
82 Rene Lopez Lizarazo CHAMADE GESMERAY SF Eli