Member News
Latest COVID-19 Information and Resources
As part of our effort to protect the health of our staff and comply with restrictions, we are currently operating under a flexible work plan. COVID restrictions may result in a brief delay in services, such as wait times and passport processing, however we are continuing to improve service times as restrictions are slowly lifted, while still considering the safety of our staff and members.


Rolex/USEF Show Jumping Ranking List

GRAND PRIX OF ROYAN

As announced on May 15, 2020, the Rolex/USEF Ranking List points were frozen (no aging of points for athletes or horses) as of March 20, 2020 and the plan was to restart the Ranking List on September 1, 2020. It is confirmed that the Ranking List will resume on September 1, 2020 and points will recommence aging.

As of April 16, 2021
Week 2020-43
2/21/2020
CSI2* ROYAN - ROYAN, FRA
52
2/19/2020 - 2/23/2020
1.00
Placing Rider Horse Breed Round One Round Two Jump Off Time Prize Money
1 Jeremy Le Roy RAZZIA DES SABLES 0 0 42.44 $7,241.03
2 Margaux Rocuet TRAFALGAR KERVEC SF 0 0 45.73 $5,792.82
3 Ivan Dalton LORD BI 0 0 48.42 $4,344.61
4 Kevin Caprin BLUE BOY DE LA CENSE SI 0 0 48.86 $2,896.41
5 Penelope Leprevost BIG STAR DES FORETS 0 4 42.15 $2,027.48
6 Benoit Cernin UNESCO DU ROUET 0 4 42.37 $1,593.02
7 Philippe Rozier PRESTIGIO LS LA SILLA SF 0 4 45.85 $1,158.56
8 Gregory Rulquin VERDI DES FORETS CDLS 0 4 46.49 $868.92
9 Nathalie Mack BACCARA DE L'AUBEPINE 0 8 51.23 $868.92
10 Patrice Delaveau BAHIA DE MARS 0 16 50.72 $724.10
11 Pauline Guignery BLOOD DIAMANT 1 $724.10
12 Sebastien Duplant ALPHA DE PREUILLY 4 $724.10
13 Alexis Deroubaix SECRET DU PAYS D'AUGE SF 4 $57.01
14 Arthur Deuquet ARGENTINA CHEVRIER SF 4
14 Edward Levy BLUE MOON 4
16 Romain Bourdoncle BLACK'N ROLL 4
17 Jerome Ringot CANNAVARO 4
18 Eduardo Blanco BRICK DE BEUGNER WESTF 4
19 Julien Champailler KIELEKOO VAN T ET L 4
20 Yohann Mignet URANHUS BWP 5
21 Valentine Delaveau VIVALDI DES FORETS 5
22 Sandra Delouis ULTRA DAUDAIE 6
23 Yann Louisy URSA DE LA ROSE SF 8
24 Antoine Ermann VELOURS DE CERAN 8
25 Alice Vancrayelynghe IPSY 8
26 Jacques Bonnet UZI DE LA BEKA BWP 8
27 Patrice Nogues VOSTOK DE MARS SF 8
28 Regis Bouguennec BINGO DEL TONDOU SF 8
29 Thomas Lambert THALIE ST LOISE 9
30 Przemyslaw Konopacki DUKE SF 9
31 Ludovic Leygue SKIP DES RONDETS KWPN 9
32 Anastasia Popovici VANINA DU LUOT SF 9
33 Maxime Couderc CISKO DU MOURAU Z SF 9
34 Axelle Borel SIRCINQ 9
35 Olivier Perreau GL EVENTS JESSI D'HAVERLANDE 11
36 Alexa Ferrer TOUCH OF CLASS D'ORS BWP 12
37 Mathilde Couturier DESMO DU CLOS DE LA VALLI SF 12
38 Richard Breul BOHEME DU MOULIN SBS 13
39 Jerome Hurel CAPUCCINO DE NANTUEL 13
40 Cedric Angot ULTEAM DE LAUNAY 13
41 Bertrand Clot TITOUAN DES CORBES 16
42 Morgane Becat ARAGORNE DU TEL 16
43 Simon Lorrain TOSCANE D'AIGUILLY 16
44 Emilie Bussereau CHARLEKIJN VAN T&L 17
45 Dylan Ringot VIVLAVIE UNE PRINCE SBS 17
46 Tony Hanquinquant ALICANTE DE MOUNE 19
47 Christophe Escande BEAUTY DE L'EPINETTE 21
48 Benedicte Franquet CAYENNE DE LA VIGNE 21
49 Scott Discours CEFIRO 32
50 Axelle Lagoubie RUBELIA CDE Ret
50 Axel Narolles AGRA DIAMOND PLUVERTS SF Ret
50 Clara Alfonsi VERY CHIANTI Ret