Breaking News
U.S. Para Dressage Paralympic Team Member Roxanne Trunnell and Dolton Take GOLD Medal in FEI Grade I Freestyle to Music at Paralympics #Tokyo2020 with a Paralympic Record score of 86.927%
Latest COVID-19 Updates from US Equestrian can be found on the Coronavirus Disease Resources and Updates page.


Rolex/USEF Show Jumping Ranking List

GRAND PRIX OF NORTEN-HARDENBERG

As announced on May 15, 2020, the Rolex/USEF Ranking List points were frozen (no aging of points for athletes or horses) as of March 20, 2020 and the plan was to restart the Ranking List on September 1, 2020. It is confirmed that the Ranking List will resume on September 1, 2020 and points will recommence aging.

As of September 17, 2021
Week 2021-13
5/18/2019
CSI3* NORTEN-HARDENBERG - NORTEN-HARDENBERG, GER
55
5/17/2019 - 5/19/2019
1.00
Placing Rider Horse Breed Round One Round Two Jump Off Time Prize Money
1 Markus Beerbaum CALLE 67 0 0 38.91 $9,407.64
2 Finja Bormann A CRAZY SON OF LAVINA WESTF 0 0 41.06 $5,701.60
3 Jessica Mendoza SAM DE BACON ZVDP 0 0 42.01 $4,276.20
4 Maximilian Lill CITA Z SF 0 4 40.74 $2,850.80
5 Werner Muff JOLIE VH MOLENHOF 0 4 41.31 $1,710.48
6 Rene Dittmer CHESNEY 0 8 36.29 $1,282.86
7 Leonie Bockmann LABEL D'AMOUR 0 8 42.48 $855.24
8 Zascha Nygaard Andreasen CAPRICE 503 0 WD $641.43
8 Hendrik Sosath CASINO BERLIN 0 Ret $641.43
10 Steffen Eikenkotter SIR SANDRO BS OLDBG 1 $570.16
11 Cassandra Orschel DACARA E HOLST 1 $285.08
12 Elian Baumann CAMPARI Z HOLST 4 $285.08
13 Janine Rijkens C VIER 2 ZANG 4 $136.83
14 Tim Rieskamp Godeking CALIDA LAUDA HOLST 4 $136.83
15 Tobias Meyer GAIN LINE WESTF 4
16 Hendrik Dowe FABREGAS HANN 4
17 Kevin Jochems FAMOUS H 4
18 Michael Jung FISCHERCHELSEA KWPN 4
19 Alexa Stais KIA V WESTF 4
20 Lucas Porter C HUNTER DWB 4
21 Johannes Ehning C-JAY 3 BELGIAN WA 4
22 Kathrin Muller FELITIA DH HOLST 4
23 Lisa Nooren VDL GROEP SABECH D'HA 4
24 Torben Kohlbrandt MACAO SF 4
25 Jan Wernke NASHVILLE HR 4
26 Sven Fehnl CELSIA 4
27 Manuel Fernandez-Saro VODKA STAR HOLST 5
28 Billy Twomey LADY LOU 5
29 Petronella Andersson CASSINI BAY WESTF 5
30 Pia Reich STAGENTA HOLST 5
31 Felix Hassmann SIG CAPTAIN AMERICA OS 8
32 Gerrit Nieberg QUIBELLE DE LA COEUR WESTF 8
33 Julia Plate BALOTELLI 5 WESTF 8
34 Hans Dieter Dreher BERLINDA 8
35 Guido Jun. Klatte ASAGAN M ZIDP 8
36 Oliver Lemmer CLEAR LADY HANN 8
37 Takashi Haase Shibayama CANSTAKKO HOLST 9
38 Steffen Engfer DAPARDIE HANN 9
39 Anna Maria Kuhlmann JULIA'S DIAMOND PRINCESS 9
40 Chad Fellows CONFIDENT OF VICTORY 9
41 Ibrahim Hani Bisharat CHACTINO WESTF 10
42 Hikari Yoshizawa CONRATO OLDBG 12
43 Alain Jufer FLEUR SINAA-A HOLST 12
44 Brian Walker COOKIE B 12
45 Wael Mahgary CROCKET W OLDBG 14
46 Firso Borman CON MOTO CRAZY CHARA KWPN 15
47 Tom Sanders COLARDE E HANN 15
48 Gerald Nothdurft NEVER WALK ALONE KWPN 16
49 Hendrik-Jan Schuttert BALBOA HS 16
50 Rupert Carl Winkelmann DOTS & DASHES KWPN 17
51 Andre Sakakini CURT 13 HOLST 18
52 Markus Brinkmann KINGSTON VH AKENHOF OLDBG 21
53 Walter Gabathuler SILVER SURFER 2 21
54 Mario Stevens LANDANO OLD HOLST Ret
55 Elisabeth Kruse SPIMEX OLDBG Eli