Breaking News
Visit US Equestrian's Tokyo Olympics Hub for Ride Times, Streaming + More!
Latest COVID-19 Updates from US Equestrian can be found on the Coronavirus Disease Resources and Updates page.


Rolex/USEF Show Jumping Ranking List

GRAND PRIX OF LA CORUNA

As announced on May 15, 2020, the Rolex/USEF Ranking List points were frozen (no aging of points for athletes or horses) as of March 20, 2020 and the plan was to restart the Ranking List on September 1, 2020. It is confirmed that the Ranking List will resume on September 1, 2020 and points will recommence aging.

As of July 23, 2021
Week 2021-5
7/21/2018
CSI4* LA CORUNA - LA CORUNA, ESP
42
7/20/2018 - 7/22/2018
1.17
Placing Rider Horse Breed Round One Round Two Jump Off Time Prize Money
1 Guillaume Foutrier TCHIN DE LA TOUR KWPN 0 0 47.72 $24,637.52
2 Alexis Deroubaix TIMON D'AURE SF 0 0 48.03 $14,931.83
3 Eric Van Der Vleuten ZIGALI P S 0 0 48.32 $11,198.87
4 Gerardo Menendez Mieres COSTELLO DC KWPN 0 0 49.68 $7,465.91
5 Alexandra Paillot LUMINA CDE 0 0 50.59 $4,479.54
6 Samantha McIntosh CHECK IN 2 WESTF 0 0 51.86 $3,359.66
7 Julien Anquetin ALONSO N OLDBG 0 0 51.89 $2,239.77
8 Ben Schroder COUP DE FOUDRE V KWPN 0 0 54.14 $1,866.47
9 Reynald Angot SYMPHONIE DES BICHES KWPN 0 4 48.17 $1,493.18
10 Spencer Roe WONDER WHY SF 0 5 56.83 $1,493.18
11 Julio Arias REGGAE DU TILLARD 0 11 98.3 $746.59
12 Mauricio Ruiz NOBLE CALIPPO 1 $746.59
13 Amy Graham COLERAINE DES BERGERIES SWB 2
14 Anthony Berthou MALU DE VILLAFRANCA SBS 3
15 Katharina Offel AMARIT D'AMOUR 4
16 Aldrick Cheronnet TANAEL DES BONNES WESTF 4
17 Armando Trapote JET RUN SF 4
18 Lisa Nooren HOCUS POCUS DE MUZE 4
19 Jose Maria Larocca (Jr) VANGOTH DES BESNARDS BWP 4
20 Stephanie Andries FOR YOU SF 5
21 Emilio Bicocchi FALIANE W 5
22 Ismael Garcia Roque ASTORIA JO 5
23 Lucia Le Jeune Vizzini CABALGARO Z SF 5
24 Luis Sabino Goncalves UNESCO DU ROUET ZANG 5
25 Eduardo Alvarez Aznar UQUALIN DU SAULCY SF 5
26 Franco Trabucco CHEVROLETTE SF 5
27 Manuel Fernandez-Saro USADOR DU ROUET KWPN 5
28 Hannah Akerblom CHODEC SF 5
29 Jose Alfredo Hernandez Ortega GRUPO PROM ISIDOR CARCALETTO CZEWB 6
30 Sergio Alvarez-Moya G & C WOLF BWP 8
31 Laura Roquet Puignero SANDI PUIGROQ KWPN 9
32 Philippe Le Jeune INSHALLAH DE MUZE 9
33 Maximiliano Turcuman CUATRO SOLES PRINCIPITO BWP 9
34 Mikel Aizpurua Quiroga CARTANYA 9
35 Deborah Jackson CASSINO 10
36 Fabian Sejanes C. AMALIA Z BWP 12
37 Diego Perez-Bilbao HELIOS ZANG 12
38 Martim Portela de Morais INCO VD BISSCHOP BWP 13
39 Alvaro Diaz Garcia KASTAR HOF TEN ZOETENDAEL BWP 14
40 Elizabeth Bates CHRONOS 31 14
41 Matias Albarracin CANNAVARO 9 HOLST Ret
42 Gerco Schroder GLOCK'S DOBELENSKY WESTF Eli