Member News
Latest COVID-19 Information and Resources
As part of our effort to protect the health of our staff and comply with restrictions, we are currently operating under a flexible work plan. COVID restrictions may result in a brief delay in services, such as wait times and passport processing, however we are continuing to improve service times as restrictions are slowly lifted, while still considering the safety of our staff and members.


Rolex/USEF Show Jumping Ranking List

GRAND PRIX OF KNOKKE

As announced on May 15, 2020, the Rolex/USEF Ranking List points were frozen (no aging of points for athletes or horses) as of March 20, 2020 and the plan was to restart the Ranking List on September 1, 2020. It is confirmed that the Ranking List will resume on September 1, 2020 and points will recommence aging.

As of April 16, 2021
Week 2020-43
7/15/2018
CSI3* KNOKKE - KNOKKE, BEL
49
7/11/2018 - 7/15/2018
1.00
Placing Rider Horse Breed Round One Round Two Jump Off Time Prize Money
1 Virginie Thonon HIGH TECH VY DE SEPTON SI 0 0 44.32 $15,052.25
2 Koen Vereecke GLASGOW MB BWP 0 0 46.16 $12,041.80
3 Christian Weier GLOBAL BWP 0 0 48.45 $9,031.35
4 Cressy Neads LORDANOS JUNIOR BWP 0 0 49.37 $6,020.90
5 Francois Xavier Boudant VERTIGE DE GALARZACS 0 4 44.7 $4,214.63
6 Emma Stoker TOWNHEAD TALLULAH V SF 0 4 44.73 $3,311.49
7 Greg Patrick Broderick CHINOOK II NWB 1 $2,408.36
8 Thomas Van Minnebruggen IBBO VAN T KELDBERT KWPN 1 $1,806.27
9 Taizo Sugitani CHOPARD 19 BWP 4 $1,806.27
10 Annabel Joost STAKKATO ROUGE KWPN 4 $1,505.22
11 Thierry Goffinet QUINCY 126 OS 4 $1,505.22
12 Anna-Julia Kontio ORNELLAIA HANN 4 $1,505.22
13 Gilles Dunon FOU DE TOI VD KEIHOEVE HOLST 4 $150.52
14 Billy Raymont OAKS REDWOOD BWP 4
15 Agustin Covarrubias LARBRAKER WARMBLOOD 4
16 Amr Gamal Mohamed CAMBRIDGE ASSI 4
17 David McPherson UPPERCUT LIBELLULE 4
18 Angelie Von Essen COCHELLA SF 5
19 Aniek Poels QUICK HAMLET HOLST 5
20 Richard Kierkegaard CONTIKI KWPN 8
21 Lisa Cubitt DG LEGALAND JO 8
22 Peter Moloney COMPELLING Z 8
23 Adir Abreu Junior TECK DE RIVERLAND ZANG 8
24 Jan Claeys JANUS UNION SF 8
25 Nico Lupino HILTON DEL SASSO BWP 8
26 Nathan Budd VARESCO DES ROSIERS SI 8
27 Santiago Orifici BUGATTI V/D NORTSIDE SF 8
28 Spencer Roe WONDER WHY KWPN 9
29 Ramiro Quintana ROUGE PIERREVILLE 9
30 Leonie Peeters AL CAPONE SF 9
31 Emilie Conter MUFASA 9
32 William Whitaker LAMMY BEACH BWP 12
33 Olivier Philippaerts D CANCARRA A.C. ISH 12
34 Sadri Fegaier COME TO WIN 51 BELGIAN WA 12
35 Luis Magnasco CALLISTO DES BIEFFES WESTF 13
36 Alexandre Sueur JACK DANIELS SBS 13
37 Fabian Sejanes C. AMALIA Z 16
38 Nick Benterman CARTOBET ZANG 17
39 Maximiliano Turcuman CUATRO SOLES PRINCIPITO OLDBG 17
40 James Davenport CALUNA Z 21
41 Fransicso Mesquita Musa CARLTON DU FRIOU ZANG 25
42 Chloe Aston KOLIBRI CLASSIC SBS Ret
42 Charles Luyckx ELINA Ret
42 Pia-Luise Aufrecht BAS 14 KWPN Ret
42 David Will FOREST GUMP 29 KWPN Ret
42 Lieven Devos GIOVANNI VT SCHEEKASTEEL Ret
42 Wilm Vermeir GENTIANE DE LA POMME BWP Ret
42 Maxime Harmegnies SEAHORSE Z BWP Ret
42 Walter Lapertot ADELASIA ZANG Ret