Breaking News
U.S. Para Dressage Paralympic Team Member Roxanne Trunnell and Dolton Take GOLD Medal in FEI Grade I Freestyle to Music at Paralympics #Tokyo2020 with a Paralympic Record score of 86.927%
Latest COVID-19 Updates from US Equestrian can be found on the Coronavirus Disease Resources and Updates page.


Rolex/USEF Show Jumping Ranking List

GRAND PRIX OF HERNING

As announced on May 15, 2020, the Rolex/USEF Ranking List points were frozen (no aging of points for athletes or horses) as of March 20, 2020 and the plan was to restart the Ranking List on September 1, 2020. It is confirmed that the Ranking List will resume on September 1, 2020 and points will recommence aging.

As of September 17, 2021
Week 2021-13
10/20/2019
CSI3* HERNING - HERNING, DEN
45
10/16/2019 - 10/20/2019
1.00
Placing Rider Horse Breed Round One Round Two Jump Off Time Prize Money
1 Marco Kutscher CHARCO MECKL 0 0 38.87 $10,160.25
2 Harm Lahde OAK GROVE'S AMERICANA WESTF 0 0 40.47 $6,157.72
3 Rolf-Goran Bengtsson CASSILANO JMEN 0 0 40.56 $4,618.29
4 Nisse Luneburg ALINA 440 BH 0 0 41.04 $3,078.86
5 Lars Bak Andersen 3Q QIRA HOLST 0 0 42.11 $1,847.31
6 Linnea Ericsson LACROIX 0 0 42.17 $1,385.48
7 Justine Tebbel LIGHT STAR 4 0 0 43.45 $923.65
8 Andreas Ripke CHARLY BROWN B HANN 0 0 43.53 $769.71
9 Simon Heineke QUBO 0 0 45.36 $615.77
10 Philip Ruping CASTLEFIELD CORNELIOUS HOLST 0 0 46.68 $615.77
11 Marcus Westergren CALL GIRL 5 0 4 42.51 $307.88
12 Sofia Kroon LUCKY SILVANA Z 0 4 42.92 $307.88
13 Emil Hallundbaek BEL STAR ZANG 1
14 Clara Hallundbaek CANTURINO 4
15 Guido Jun. Klatte COOLIO 23 4
16 Caroline Rehoff Pedersen RUBENS DE LAUME OLDBG 4
17 Christopher Klasener MR FUCHS SF 4
18 Piet Raijmakers, Jr VAN SCHIJNDEL'S AMBERLINA 4
19 Rikke Haastrup CASIRA KWPN 4
20 Thomas Sandgaard NOERREMOELLEHOEJS ARIEL DWB 4
21 Pieter Kenis KAIRA VD MIDDELSTEDE DWB 4
22 Maximilian Lill D-CASSINA 4
23 Hendrik Sosath LADY LORDANA 4
24 Shane Carey QUINN OLDBG 4
25 Phillippa W. Linde CASMANN 2 4
26 Patrick Stuhlmeyer FOR LAUBRY HOLST 4
27 Jorg Naeve BE APERLE VA 5
28 Lars N Pedersen CHESTER 318 HOLST 5
29 Ameen Elmaghraby CONRAD 123 5
30 Kasper H. Hansen SCHWEINSTEIGER 5
31 Maksymilian Wechta FIBONACCI S 8
32 Philipp Schulze Topphoff AVANTUS 4 8
33 Ingemar Hammarstrom CAPTAIN SPARROW 5 8
34 Mathias Nørheden JOHANSEN CONTONIO 8
35 Thomas Brandt LAVIATA 8
36 Zoe Osterhoff CELINA 218 8
37 Insa Strothmann UTAH 17 8
38 Ebba Falkenklev WIREINA HOLST 8
39 Kristian Skovrider SPECIAL DE GAMET KWPN 8
40 Hans Ley QUINCY ROLD 9
41 Dirk Ahlmann CASCADELLO 12
42 Torben Frandsen DAUGHTRY MAK HOLST 16
43 Selma Hammarstrom LEPUS LU 17
44 Karoline Vistesen Graversen LIBERTINA SVKWB 17
45 Miriam Schneider CARTAGENA 17 Eli