Breaking News
Watch the Land Rover Kentucky Three-Day Event presented by Mars Equestrian™ on USEF Network April 22-25
As part of our effort to protect the health of our staff and comply with restrictions, we are currently operating under a flexible work plan. COVID restrictions may result in a brief delay in services, such as wait times and passport processing, however we are continuing to improve service times as restrictions are slowly lifted, while still considering the safety of our staff and members.


Rolex/USEF Show Jumping Ranking List

GRAND PRIX OF COAPEXPAN

As announced on May 15, 2020, the Rolex/USEF Ranking List points were frozen (no aging of points for athletes or horses) as of March 20, 2020 and the plan was to restart the Ranking List on September 1, 2020. It is confirmed that the Ranking List will resume on September 1, 2020 and points will recommence aging.

As of April 16, 2021
Week 2020-43
10/25/2020
CSI4* COAPEXPAN - COAPEXPAN, MEX
34
10/21/2020 - 10/25/2020
2.60
Placing Rider Horse Breed Round One Round Two Jump Off Time Prize Money
1 Enrique Gonzalez CHACNA ZANG 0 0 0 43.97 $26,968.56
2 Paola Amilibia GAUDI HANN 0 4 0 42.72 $21,574.85
3 Juan Carlos Martin Del Campo DIMITRI 0 1 $16,181.14
4 Salvador Onate BEAUTIFUL RED KWPN 0 1 $10,787.42
5 Patricio Pasquel BABEL HOLST 4 0 $7,551.19
6 Francisco Pasquel MANZANO CCDM 4 0 $5,933.08
7 Andres Azcarraga CONTENDROS 2 BWP 4 0 $4,314.97
8 Federico Fernandez ROMEO HANN 0 5 $3,236.22
9 John Perez VOODOO 10 4 1 $3,236.22
10 Manuel Gonzales Dufrane HORTENSIA VD LEEUWERK 4 4 $2,696.85
11 Arturo Parada Vallejo TARZAN D'IVRAIE 4 4 $2,696.85
12 Martin Alejandro Jimenez Valdivia BINGO STE HERMELLE AA 0 8 $2,696.85
13 Jaime Azcarraga EYE CATCHER JB 4 4
14 Samuel Parot DUBAI 0 8
15 Miguel Maron Kahwagi NORTHERN DIAMOND MORGAN 4 8
16 Andres Torres Hernandez CHABACON 8
17 Alfonso Gutierrez QUICK ARDENT 8
18 Nicolas Pizarro FABRICE DN SF 8
19 Rodrigo Lambre CATOVER KWPN 8
20 Daniel Pedraza Littlewood SANTA ROSA BARRICHELLO HOLST 8
21 Andres Arozarena COCOLINA KWPN 9
22 Fabian Sejanes EMIR 10
23 Alberto Sanchez-Cozar UNION DE LA NUTRIA KWPN 12
24 Francisco Lomelin DONAUGRAAF SF 12
25 Jose Alberto Martinez Vazquez QUINLEY 12
26 Miguel Torres Hernandez CHACENDRA 12
27 Manuel Chechic DIABELLE Z 12
28 Wylder Francisco Rodriguez Silva CHOGUI LS 12
29 Alejandro Mills CHATAGA 13
30 Daniel Rihan COULEUR VAN BERKENBROEK OS 24
31 Jose Antonio Chedraui Eguia MIGHTY MOUSE ZANG Eli
32 Simon Nizri OAK GROVE'S ENKIDU ZANG Ret
32 Jose Antonio Chedraui Prom EIS ISAURA Ret
32 Alfredo Ramirez Piedra RED GOLD BWP Ret