The 2020 Annual Meeting Registration is now open. Learn More


Rolex/USEF Show Jumping Ranking List

GRAND PRIX OF BASEL

As of December 06, 2019
Week 2019-48
1/11/2019
CSI5*-W BASEL - BASEL, SUI
48
1/10/2019 - 1/13/2019
5.98
Placing Rider Horse Breed Round One Round Two Jump Off Time Prize Money
1 Niels Bruynseels DELUX VAN T & L 0 0 36.81 $50,703.18
2 Marc Houtzager STERREHOF'S CALIMERO SBS 0 0 36.85 $40,562.55
3 Philippe Rozier CRISTALLO A LM KWPN 0 0 37.47 $30,421.91
4 Emanuele Gaudiano CHALOU HOLST 0 0 37.72 $20,281.27
5 Bertram Allen MOLLY MALONE V OS 0 0 37.86 $14,196.89
6 Maikel Van der Vleuten VERDI TN AES 0 0 38.1 $11,154.70
7 Barbara Schnieper CICERO F KWPN 0 0 39.08 $8,112.51
8 Eduardo Alvarez Aznar SERINGAT OLDBG 0 0 39.95 $6,084.38
9 Leopold Van Asten VDL GROEP MISS UNTOUCHABLE SF 0 4 37.47 $6,084.38
10 Alberto Zorzi ULANE DE COQUERIE OLDBG 0 4 37.93 $5,070.31
11 Simon Delestre ULANE BELMANIERE SF 0 4 38.06 $5,070.31
12 Denis Lynch THE SINNER SF 0 4 40.71 $5,070.31
13 Rodrigo Giesteira Almeida GC CHOPIN'S BUSHI OS 0 4 40.99
14 Billy Twomey KIMBA FLAMENCO KWPN 0 8 42.01
15 Marcus Ehning FIRTH OF LORNE AES 4
16 Edwin Smits DANDIEGO B Z HANN 4
17 Max Kuhner CHARDONNAY 79 ZANG 4
18 Michael Jung FISCHERCHELSEA HOLST 4
19 Christian Ahlmann CLINTREXO Z WESTF 4
20 Bronislav Chudyba NEW YORK ZANG 4
21 Ludger Beerbaum COOL FEELING KWPN 4
22 Pieter Devos APART RHEIN 4
23 Stephanie Holmen FLIP'S LITTLE SPARROW KWPN 4
24 Laura Renwick BINTANG II SWB 4
25 Yuri Mansur Guerios IBELLE ASK KWPN 4
26 Pius Schwizer LIVING THE DREAM BWP 4
27 Gudrun Patteet SEA COAST PEBBLES Z BWP 4
28 Edwina Tops Alexander VINCHESTER 5
29 Nadja Steiner SAURA DE FONDCOMBE SF 5
30 Lucia Le Jeune Vizzini LORO PIANA FILOU DE MUZE SF 5
31 Peder Fredricson H&M ZALOUBET BWP 8
32 Felicie Bertrand URANO DE CARTIGNY SWB 8
33 Steve Guerdat VENARD DE CERISY SF 8
34 Olivier Robert EROS SF 8
35 Bryan Balsiger CLOUZOT DE LASSUS BWP 8
36 Luca Maria Moneta CONNERY SBS 8
37 Walter Gabathuler SILVER SURFER 2 8
38 Niklaus Rutschi CARDANO CH HOLST 8
39 Jane Richard Philips CLIPPER DU HAUT DU ROY CH 9
40 Arthur Gustavo Da Silva INONSTOP VT VOORHOF SBS 9
41 Roger-Yves Bost VINO D'ESPINET 9
42 Marie Longem SI LA SOL DE GREENBAY Z SF 12
43 Kevin Staut LORENZO ZANG 12
44 Hans Dieter Dreher PRINZ 1293 HOLST 16
45 Romain Duguet CALDER HANN 22
46 Cindy Van der Straten CHACCO R HOLST Ret
46 Karel Cox EVERT Ret
46 Michael Whitaker ARLO DE BLONDEL KWPN Ret