Latest COVID-19 Updates from US Equestrian can be found on the Coronavirus Disease Resources and Updates page.


Rolex/USEF Show Jumping Ranking List

GRAND PRIX OF ST TROPEZ-GRIMAUD

As announced on May 15, 2020, the Rolex/USEF Ranking List points were frozen (no aging of points for athletes or horses) as of March 20, 2020 and the plan was to restart the Ranking List on September 1, 2020. It is confirmed that the Ranking List will resume on September 1, 2020 and points will recommence aging.

As of September 17, 2021
Week 2021-13
7/3/2021
CSI2* ST TROPEZ-GRIMAUD - ST TROPEZ-GRIMAUD, FRA
38
6/30/2021 - 7/4/2021
1.00
Placing Rider Horse Breed Round One Round Two Jump Off Time Prize Money
1 Nicolas Delmotte DALLAS VEGAS BATILLY 0 0 39.19 $7,755.95
2 Jerome Hurel ELEKTRA DU VAL HENRY 0 0 40.59 $6,204.76
3 Roger Yves Bost DELPH DE DENAT 0 0 41 $4,653.57
4 Flore Giraud VOYOU DU BOBOIS 0 0 44.56 $3,102.38
5 Megane Moissonnier ILLUSION CL SF 0 0 45.68 $2,171.67
6 Michel Robert BINGO DEL TONDOU 0 4 43.81 $1,706.31
7 Amre Hamcho VAGABON DES FORETS 0 4 44.47 $1,240.95
8 Danielle Lambert CONRAD SUNHEUP Z SELLE FRAN 0 12 43.43 $930.71
9 Laetitia Du Couedic VENUE A CINQ ZANG 1 $930.71
10 Pieter Clemens CRESCENDO MB Z 1 $775.60
11 Emeric George DUO DU RU 1 $775.60
12 Philippe Leoni BAYARD DES HURETTES 1 $775.60
13 Marion Skalli CORNELIA NOK 1
14 Jennifer Hochstadter ALITA DES ISLES 1
15 Marie Hecart VAHINEE SF 4
16 Francois Xavier Boudant CIENTO SF 4
17 Michael Jung ZANDRO DE LAUBRY Z KSPN 4
18 Marie Demonte DRISSE DU PHARE 4
19 Sara Brionne KAT FOIS DEUX HUIT Z 5
20 Giavanna Rinaldi EL QLASSICO TT 5
21 Sadri Fegaier IMPORTANT DE MUZE 5
22 Geoffroy De Coligny CORNET'S VELVET RS UNKNOWN 5
23 Coralie De Coligny VERDI D'ORBEC 5
24 Arnaud Fontenelle ARTICULE DE BELLEVUE 8
25 Laurent Guillet CABALLERO 8
26 Robin Muhr BACCARAT MENILJEAN HOLST 8
27 Paul Delforge DIOR DU BANNEY 8
28 Constant Van Paesschen ZAHARA 8
29 Giulia Martinengo Marquet HOPKINS 31 9
30 Isabella Russekoff BALOU'S FLY HIGH 9
31 Aymeric De Ponnat DEJA VU DE HUS OLDENBURG 9
32 Camille Favrot BEAUGOSSE DES VAUX 9
33 Rik Hemeryck NAVARRO VAN HET EELSHOF 9
34 Julien Anquetin Z ICE CUBE Z 13
35 Sebastien Le Louarn WOUEST DE CANTRAIE Z 13
36 Aleksand Onyshchenko KAMIRO D ZANG 14
37 Baptiste Couperie ROMANY 21
38 Charles Berthol LAURENS - S 22