Breaking News
Watch the Land Rover Kentucky Three-Day Event presented by Mars Equestrian™ on USEF Network April 22-25
As part of our effort to protect the health of our staff and comply with restrictions, we are currently operating under a flexible work plan. COVID restrictions may result in a brief delay in services, such as wait times and passport processing, however we are continuing to improve service times as restrictions are slowly lifted, while still considering the safety of our staff and members.


Rolex/USEF Show Jumping Ranking List

GOLD TOUR 1.50M CLASSIC

As announced on May 15, 2020, the Rolex/USEF Ranking List points were frozen (no aging of points for athletes or horses) as of March 20, 2020 and the plan was to restart the Ranking List on September 1, 2020. It is confirmed that the Ranking List will resume on September 1, 2020 and points will recommence aging.

As of April 16, 2021
Week 2020-43
3/29/2018
CSI3* BLENHEIM SPRING CLASSIC II - SAN JUAN CAPISTRANO, CA, USA
Olaf Petersen Jr
33
3/27/2018 - 3/31/2018
1.00
Placing Rider Horse Breed Round One Round Two Jump Off Time Prize Money
1 Karl Cook TEMBLA OLDBG 0 0 41.11 $8,750.00
2 Kenneth Vinther COLICCHIO 0 0 42.33 $7,000.00
3 Jim Ifko UN DIAMANT DES FORETS HOLSTEINER 0 0 42.65 $5,250.00
4 Katelyn Denby Edwards CETELLO SF 0 0 43.2 $3,500.00
5 Nicolette Hirt FAST LUCCA 0 0 45.04 $2,450.00
6 Zazou Hoffman SAMSON II HANOVERIAN 0 4 40.3 $1,925.00
7 Eric Navet BASIMODO SWB 0 4 40.52 $1,400.00
8 Will Simpson CHACCO P 0 4 41.77 $1,050.00
9 Kaitlin Campbell INTERLINE H MECKLENBUR 0 4 45.29 $1,050.00
10 Saree Gordon-Solanki AZURO 108 WARMBLOOD 0 12 44.27 $875.00
11 Vani Khosla BILLY MEXICO WESTPHALIA 0 Eli $875.00
12 Keri Potter BITALICA AES 4 $875.00
13 John Pearce FIRESTONE S 4
14 Soehnke Theymann CYPRESS VF DUTCH WARM 4
15 Hannah Heidegger DI CAPRIO RV HOLSTEINER 4
16 Meimei Zhu HERALDO S DUTCH WARM 4
17 Lane Clarke HOOVERPHONIC ODEVELD SACHS 4
18 Guillermo Obligado TORNADO BELGIAN WA 5
19 Vani Khosla AMERIGO SWB 7
20 Everado Hegewisch Diaz Infante IRCOS IV SWB 8
21 Laura Hite CALYPSO VD ZUUTHOEVE BWP 8
22 Eric Navet CATYPSO WARMBLOOD 8
23 Guy Thomas JONKHEER Z 8
24 Chandler Meadows DAMIAN ZANGERSHEI 8
25 Delaney Flynn MILAN IV KWPN 8
26 Harley Brown MYLORD CORNET HOLSTEINER 8
27 Tracey Epp DENISE OLDBG 8
28 Candida Anthony CLOUD VA 8
29 Richard Fellers WORDSWORTH II HOLSTEINER 11
30 Tracey Epp CHICAGO SCOTTISH S 12
31 Vanessa Hood GENTILLE VAN SPIEVELD KWPN 15
32 Mitchell Endicott IDEAL DE LA HAISSE BELGIAN WA 16
33 Carly Anthony CHACCO BELGIAN WA 16