Breaking News
Watch the Land Rover Kentucky Three-Day Event presented by Mars Equestrian™ on USEF Network April 22-25
As part of our effort to protect the health of our staff and comply with restrictions, we are currently operating under a flexible work plan. COVID restrictions may result in a brief delay in services, such as wait times and passport processing, however we are continuing to improve service times as restrictions are slowly lifted, while still considering the safety of our staff and members.


Rolex/USEF Show Jumping Ranking List

DETTIGHOFEN GRAND PRIX

As announced on May 15, 2020, the Rolex/USEF Ranking List points were frozen (no aging of points for athletes or horses) as of March 20, 2020 and the plan was to restart the Ranking List on September 1, 2020. It is confirmed that the Ranking List will resume on September 1, 2020 and points will recommence aging.

As of April 16, 2021
Week 2020-43
7/8/2018
CSI3* DETTIGHOFEN - DETTIGHOFEN, GER
40
7/5/2018 - 7/8/2018
1.00
Placing Rider Horse Breed Round One Round Two Jump Off Time Prize Money
1 Tobias Meyer SPECIAL ONE 2 OS 0 0 40.18 $12,041.80
2 Martin Fuchs KAREL VDB HANN 0 0 40.29 $9,633.44
3 Edwin Smits DANDIEGO B Z 0 0 40.41 $7,225.08
4 Michael Jung FISCHERSOLUTION ZANG 0 0 42.08 $4,816.72
5 Elisabeth Meyer MONODIE H 0 Ret $3,371.70
6 Michael Cristofoletti BELONY OS 1 $2,649.19
7 Werner Muff CORNET MM HANN 1 $1,926.68
8 Samantha McIntosh CHECK IN 2 WESTF 1 $1,445.01
9 Maximilian Lill CAPTAIN CARLOS OLDBG 2 $1,445.01
10 Guillaume Roland Billecart USTICA DES LUTHIERS HOLST 4 $1,204.18
11 Steve Guerdat ULYSSE DES FORETS SF 4 $1,204.18
12 Walter Gabathuler SILVER SURFER 2 SF 4 $1,204.18
13 Erica Swartz JOVITA HOLST 4
14 Niklaus Rutschi CARASSINA 4
15 Tobias Schwarz LA BELLE J 4
16 Victor Bettendorf LUCENTINO 2 HOLST 4
17 Markus Kolz DORNADELLO HOLST 4
18 Christian Weier GLOBAL DSP 4
19 Frank Schuttert LA FILLE ROUGE BWP 5
20 Ruben Romp DUNDALK OLDBG 5
21 Jana Wargers PEPE 274 ISH 8
22 Barbara Schnieper CICERO F OLDBG 8
23 Cassio Rivetti ULAHOP BOY OLDBG 9
24 Nicolette Hirt FAST LUCCA SF 9
25 Florence Schwizer-Seydoux DELPHI HANOVERIAN 9
26 Peter Bulthuis FREEBIRD KWPN 12
27 Thomas Ryan PAPPA ANTE PORTAS KWPN 12
28 Hans Dieter Dreher TWENTY CLARY WESTF 13
29 Anthony Bourquard JANUS VB SF 13
30 Pius Schwizer CARUSO ENRICO BWP 16
31 Melanie Freimuller CARINO B HOLST 17
32 Daniel Bottcher MAGIC GIRL 15 KWPN 17
33 Adrian Schmid CESSERIAS CRACK SA 17
34 Michael Viehweg LORD OF PEZI HOLST Ret
34 Annina Zuger STAGENTA OS Ret
34 Timo Beck CENTO DU ROUET OS Ret
34 Florian Dolinschek SUNNY 1038 OS Ret
34 Leonie Krieg CHAMPERLO WESTF Ret
34 Federico Ciriesi CASSANDRA 285 HOLST Ret
40 Paris Sellon SILVER SHINE HOLST Eli