Breaking News
Watch the Land Rover Kentucky Three-Day Event presented by Mars Equestrian™ on USEF Network April 22-25
As part of our effort to protect the health of our staff and comply with restrictions, we are currently operating under a flexible work plan. COVID restrictions may result in a brief delay in services, such as wait times and passport processing, however we are continuing to improve service times as restrictions are slowly lifted, while still considering the safety of our staff and members.


Rolex/USEF Show Jumping Ranking List

BEIJING GRAND PRIX

As announced on May 15, 2020, the Rolex/USEF Ranking List points were frozen (no aging of points for athletes or horses) as of March 20, 2020 and the plan was to restart the Ranking List on September 1, 2020. It is confirmed that the Ranking List will resume on September 1, 2020 and points will recommence aging.

As of April 16, 2021
Week 2020-43
10/15/2017
CSI3* BEIJING - BEIJING, CHN
34
10/13/2017 - 10/15/2017
1.00
Placing Rider Horse Breed Round One Round Two Jump Off Time Prize Money
1 Henrik Von Eckermann CINCITTY HOLST 0 0 35.61 $33,552.87
2 Lauren Hough LEONIDAS 100 KWPN 0 0 36.95 $26,842.29
3 Christian Ahlmann CINETTO 2 WESTF 0 0 38.15 $20,131.72
4 Rima Da Z WELLIE 72 ZANG 0 0 39.4 $13,421.14
5 Bin Zhang FETTI CASH KWPN 0 0 41.14 $9,395.64
6 Zhenqiang Li GITANIA V G 0 0 41.6 $7,380.79
7 Quanwei Meng CHRONOS VAN SAPPENLEEN Z BWP 0 0 42.83 $5,369.08
8 Roger-Yves Bost POMMEAU DE HEUP ZANG 0 4 35.85 $4,026.55
9 Marcus Ehning BLOOFIELD S SF 0 4 36.41 $4,026.55
10 Tiffany Foster MOONSTAR 0 4 39.7 $3,355.28
11 Ciren Bianba HIGH SKY DU SUD AES 0 8 40.27 $3,355.28
12 Kenneth Cheng FANCYFACE BWP 4 $3,355.28
13 Abai Nulahemaiti GULIO VD KOELAAR BWP 4
14 Yihua Duan BOSTON SITTE E. T. BWP 4
15 Tongyan Liu YU LONG QI JI SBS 4
16 Jeroen Dubbeldam NEWTIME DE BAUSSY 4
17 Maodong Yuan SYRIUS DU BOCAGE SF 4
18 Luciana Diniz AL CAPONE 4
19 Ludger Beerbaum C JAY KWPN 4
20 Ruiji Liang INDIANA VAN'T HEIKE HANN 4
21 Yifan Zhang ECRETO B BWP 4
22 Yu Tian CAIRO BWP 5
23 Rui Zhang GRC TADMUS KWPN 8
24 Jane Richard Philips LETS GO 18 ISH 8
25 Xin Xu CERVELT MUNZ 8
26 Ke Zhang INTERMEZZO 8
27 Jirigala Erdeng BRIKIBO VD BOSBEEK BWP 12
28 Yaofeng Li SMACK DE KENS KWPN 12
29 Zuping Huang KASHMIR SF 12
30 Fujun Yang APG US BALTIEO NRPS 12
31 Gen Ba LA GOMERA 13
32 Sergio Alvarez-Moya COPACABANA 16
33 Datie Ha CASTLEFIELD MAXIMUS HOLST 17
34 Meimei Zhu CARMELLO ISH Eli