Breaking News
Watch the Land Rover Kentucky Three-Day Event presented by Mars Equestrian™ on USEF Network April 22-25
COVID-19 Action Plan Update: New USEF COVID-19 Action Plan updates and spectator polices going into effect May 3, 2021


Rolex/USEF Show Jumping Ranking List

BEAUMONT HAGUE GRAND PRIX QUALIFIER

As announced on May 15, 2020, the Rolex/USEF Ranking List points were frozen (no aging of points for athletes or horses) as of March 20, 2020 and the plan was to restart the Ranking List on September 1, 2020. It is confirmed that the Ranking List will resume on September 1, 2020 and points will recommence aging.

As of April 16, 2021
Week 2020-43
7/22/2017
CSI2* BEAUMONT HAGUE - BEAUMONT HAGUE, FRA
44
7/21/2017 - 7/23/2017
1.00
Placing Rider Horse Breed Round One Round Two Jump Off Time Prize Money
1 Julien Epaillard SAFARI D'AUGE KWPN 0 0 40.34 $6,420.35
2 Richard Howley QUIDAM B Z 0 0 42.5 $5,136.28
3 Florian Angot TIP TOP DES TESS 0 0 43.03 $3,852.21
4 Duarte Romao UPERCUT D'AJON SF 0 0 44.71 $2,568.14
5 Laurent Goffinet T INTELY LANDE SF 0 0 44.99 $1,797.69
6 Patrice Delaveau VESTALE DE MAZURE HDC SF 0 0 45.06 $1,412.47
7 Adeline Hecart PASHA DU GUE SF 0 0 47.31 $1,027.25
8 Amy Graham CALI DES BERGERIES SF 0 0 48.4 $770.44
9 Morgan Kent DOLORES SBS 0 0 49.07 $770.44
10 Maelle Martin TEMPO DU PLIX KWPN 0 4 45.78 $642.03
11 Michel Hecart SIRE JAG DE COURTHOE 0 4 48.39 $642.03
12 Alexis Gautier SIROCO DE COQUERIE SF 0 12 53.8 $642.03
13 Alexis Deroubaix SECRET DU PAYS D'AUGE SF 0 Ret 74.8
14 Penelope Leprevost FLORA DE MARIPOSA SF 1
15 Benjamin Devulder VERT DEGRIS BWP 4
16 Reynald Angot VINTADGE DE LA ROQUE SF 4
17 Patrice Delaveau UTHOPE DE LA ROQUE SF 4
18 Hubert Pignolet NILANE D'ELLE Z SF 4
19 Robert Harrison ARD LEADERMAN ZANG 4
20 Emmanuel Vincent THEODORE MANCIAIS ISH 4
21 Richard Howley ELECTRA B SF 4
22 Axelle Lagoubie UHLORAIN KWPN 4
23 Hubert Pignolet UPSILLON D'ELLE SF 4
24 Margaux Rocuet TALIKA DES ISLES SF 4
25 Francois Xavier Boudant CIENTO SF 4
26 Joseph O'Brien CASTLEVIEW CITY VIEW KSPN 4
27 Etienne Dusart SUMMUM D'OSSAU ISH 6
28 Robert Harrison LANDLYSTES RUBINA AA 8
29 Tony Cadet UPPSALA DEL CABALERO DWB 8
30 Jemma Kirk CARBANI SF 8
31 Axelle Lagoubie SKYROCK DU MILON KWPN 8
32 Mathis Burnouf VIVA DE MALICA SF 8
33 Sebastien Tence VENUS DE THURIN SF 8
34 Amy Graham COLERAINE DES BERGERIES SF 9
35 Yoann Le Vot ROYAL DE CHANTEPIE SBS 9
36 Daniel Neilson CIRRUS SF 12
37 Alexandre Boudarel REGLISSE DE BRENUS HOLST 12
38 Theo Chehu ULYSSE D ORBEC SF 12
39 Reynald Angot SYMPHONIE DES BICHES SF 16
40 Margaux Rocuet ANGSTROM SF 29
41 Chiara Amor DEVONPORT 2 AA Eli
42 Daniel Neilson NEWTON NICKEL HOLST Ret
42 Laurent Goffinet URTIMACK DES ABBAYES Ret
42 Michel Hecart ESPRIT DE LA ROQUE SF Ret