Member News
Latest COVID-19 Information and Resources
As a part of our efforts to protect the health of our employees, US Equestrian is working under a flexible work plan for our staff. As we transition to this modified format, there may be interruptions to service. We will do our best to have all services fully functioning as quickly as possible. Customer Care can be reached by emailing [email protected], online chat or leave a voicemail by calling (859) 258-2472. Thank you in advance for your understanding and patience.


Rolex/USEF Show Jumping Ranking List

BARBIZON GRAND PRIX

As announced on May 15, 2020, the Rolex/USEF Ranking List points were frozen (no aging of points for athletes or horses) as of March 20, 2020 and the plan was to restart the Ranking List on September 1, 2020. It is confirmed that the Ranking List will resume on September 1, 2020 and points will recommence aging.

As of January 22, 2021
Week 2020-31
10/1/2017
CSI2* BARBIZON - BARBIZON, FRA
48
9/29/2017 - 10/1/2017
1.00
Placing Rider Horse Breed Round One Round Two Jump Off Time Prize Money
1 Benoit Cernin UITLANDERS DU TER SF 0 0 38.21 $6,420.35
2 Alexis Borrin RUBY DE LA FOSSE SF 0 0 38.8 $5,136.28
3 Ludovic Gaudin BABY LOVE SF 0 0 39.58 $3,852.21
4 David Melin DENTOS VAN HET LINDEHOF KWPN 0 0 42.56 $2,568.14
5 Swan Bourven VICTOR G BWB 0 4 39.87 $1,797.69
6 Marc Dilasser CINDERELLA SBS 0 4 41.69 $1,412.47
7 Guillaume Batillat UGO DU MARQUET HANN 1 $1,027.25
8 Titziana Verrecchia CASSINA Z SF 1 $770.44
9 Odile Gierech JARNO ZANG 1 $770.44
10 Agathe Bosetti SUBLIM DES GREZILS TENDER BWP 1 $642.03
11 Leonore Laville TANAGRA DE LA ROCHE SF 4 $642.03
12 Pierre Alain Mortier ANNABELL I SF 4 $642.03
13 Lucas Fournier CAPPUCCINO B B HOLST 4
14 Kevin Wastiau VESTA DE COSNIERE KWPN 4
15 Nina Mallevaey VENDREDI UN PRINCE 4
16 Laura Klein SCHWEPS DU SOUTRAIT SF 5
17 Matias Alvaro TEMPO DES BRIERES SF 5
18 Mathis Burnouf VIVA DE MALICA SF 5
19 Sara Brionne COMETE DE CANTELOUP Z SF 5
20 Edouard Fiocre ANCRE DE CHINE ZANG 5
21 Isabelle Arapaki TONIC DE BLONDEL SF 5
22 Johana Cathrein UTRILLO DU HAUL SF 5
23 Florence Ameline UZANA LUCERNAISE SF 5
24 Bruno Selva VIF DE LA FONTAINE SF 8
25 Lutetia Briant SLALOM DE MERE SF 8
26 Camille Conde Ferreira VALGO DES FELINES SF 8
27 Alexandre Leriche TEL ELU DE ST SIMEON SF 8
28 Luc Couteaudier TITAN DE VAINS SF 8
29 Mathieu Lambert ULTIMO MALOUIN SF 8
30 Jeanne Sadran UNE PECHE SF 8
31 Luc Mariani QUIMERA DEL DUERO SCSL 8
32 Jade Real Del Sarte CARUNO SF 9
33 Alexandre Cuisiner TYPE TOP DES LUTHIERS KWPN 10
34 Sebastien Allix TOULON DU TEMPLE SF 10
35 Arnaud-Philippe Bonvin REAL DU MOULINET SF 11
36 Bruno Alessandrini UNIFLORE MINOTIERE SF 12
37 Nicolas Bost VALLON DU DAME SF 12
38 Charlotte Strypsteen CLIO DE CHASSAGNE SF 12
39 Bertrand Genin UNENATIVE DE VIRTON SBS 13
40 Walter Lapertot RIGHT PLEASURE SF 13
41 Bruno Villani DIAMANT DE BELLIGNIES SF 14
42 Charles Henri Robert ELENA W SBS 16
43 Christel Boulard VELOURS DE SOIE KWPN 17
44 Cassandre Clement CARMEN DE HUS SF 19
45 Pauline Henry RIMA DE KERSER HOLST 22
46 Maxence Dubois PARADIS DE LAUNAY Ret
46 Carine Gagliani QUARCO DE KERAMBARS SF Ret
46 Lalie Saclier ROCCO DU CHATEAU SBS Ret