Breaking News
Watch the Land Rover Kentucky Three-Day Event presented by Mars Equestrian™ on USEF Network April 22-25
As part of our effort to protect the health of our staff and comply with restrictions, we are currently operating under a flexible work plan. COVID restrictions may result in a brief delay in services, such as wait times and passport processing, however we are continuing to improve service times as restrictions are slowly lifted, while still considering the safety of our staff and members.


Rolex/USEF Show Jumping Ranking List

BALVE GRAND PRIX

As announced on May 15, 2020, the Rolex/USEF Ranking List points were frozen (no aging of points for athletes or horses) as of March 20, 2020 and the plan was to restart the Ranking List on September 1, 2020. It is confirmed that the Ranking List will resume on September 1, 2020 and points will recommence aging.

As of April 16, 2021
Week 2020-43
6/15/2019
CSI2* BALVE - BALVE, GER
44
6/13/2019 - 6/16/2019
1.00
Placing Rider Horse Breed Round One Round Two Jump Off Time Prize Money
1 Sven Fehnl CELSIA HOLST 0 0 40.8 $7,982.24
2 Harm Lahde OAK GROVE'S LAITH HOLST 0 0 42.43 $6,385.79
3 Tim-Uwe Hoffmann CHARLIE VOM BURGDAMM 0 0 44.1 $4,789.34
4 Jorg Naeve HH FLEUR 0 0 45.3 $3,192.89
5 Holger Wulschner DORETTE 0 0 49.94 $2,235.02
6 Robert Bruhns GEPSOM 0 4 44.09 $1,756.09
7 Christian Kukuk LIMONCHELLO NT OS 0 4 46.15 $1,277.15
8 Simone Blum CON TOUCH S WESTF 0 4 54.87 $957.86
9 Marcus Ehning FIRTH OF LORNE WESTF 0 8 44.5 $957.86
10 Hans Gunther Blum EQUADOR 48 HANN 1 $798.22
11 Zascha Nygaard Andreasen CAPRICE 503 KWPN 1 $798.22
12 Steffen Eikenkotter SIR SANDRO BS 1 $798.22
13 Markus Renzel C-STEFFRA HOLST 4
14 Christopher Klasener MR FUCHS 4
15 Alberto Marquez Galobardes ALDO DU MANOIR 4
16 Hendrik Dowe COLOURFUL S SF 4
17 Toni Hassmann DARING QUEEN 4
18 Max-Hilmar Borchert CENT-BLUE 4
19 Jens Baackmann LOCADEUR 4
20 Kathrin Muller FOR KASH 4
21 Nisse Luneburg ALINA 440 ZANG 4
22 Maximilian Lill CAPITALE 6 HOLST 4
23 Jan Wernke QUEEN MARY 10 4
24 Tobias Meyer SPECIAL ONE 2 HOLST 4
25 Klaus Otte Wiese UBAMA HANN 4
26 Daniel Meech CINCA 3 SF 5
27 Matthias Janssen STABUCK 5
28 Amke Stroman GRANDE OLDBG 5
29 Cayetano Martinez de Irujo DITO 5
30 Ferenc Szentirmai VALOUR 5
31 Lisa Huep DELUXE ILTON WESTF 6
32 Genevieve Meyer CORAL REEF ELDORADO P BWP 8
33 Hendrik Sosath CADORA KWPN 8
34 Janine Rijkens CENITO 4 OLDBG 8
35 Mikael Forsten NABAB'S ATLANTO HOLST 8
36 Katrin Eckermann CA VA BIEN 4 RHEIN 9
37 Markus Brinkmann LIGHT FLY LADY 12
38 Michael Cristofoletti ESCULINO 3 WESTF 13
39 Emily Short COCO II HANN 13
40 Felix Hassmann BALZACI AES Ret
40 Rupert Carl Winkelmann DOTS & DASHES WESTF Ret
40 Marco Litterscheidt ROBINSON HOLST Ret
40 Markus Beerbaum CASSTINA H KWPN Ret
44 Elliott Gordon CORAVELLE HANOVERIAN Eli