Latest COVID-19 Updates from US Equestrian can be found on the Coronavirus Disease Resources and Updates page.


Rolex/USEF Show Jumping Ranking List

BALVANERA GRAND PRIX QUALIFIER

As announced on May 15, 2020, the Rolex/USEF Ranking List points were frozen (no aging of points for athletes or horses) as of March 20, 2020 and the plan was to restart the Ranking List on September 1, 2020. It is confirmed that the Ranking List will resume on September 1, 2020 and points will recommence aging.

As of September 17, 2021
Week 2021-13
3/12/2021
CSI3* BALVANERA - BALVANERA, MEX
47
3/10/2021 - 3/14/2021
1.00
Placing Rider Horse Breed Round One Round Two Jump Off Time Prize Money
1 Arturo Parada Vallejo ECLIPSE DU CALVAIRE 0 0 40.87 $13,431.75
2 Francisco Pasquel NARANJO 0 0 41.82 $10,745.40
3 Jorge Andres Munoz KINGSLAND III SF 0 0 42.64 $8,059.05
4 Antonio Maurer SANDORADO 0 0 42.93 $5,372.70
5 Nicolas Pizarro OAK GROVE'S ENKIDU 0 4 44.53 $3,760.89
6 Carlos Rodolfo Molina Gordillo TREBON DE LA NUTRIA 0 4 49.11 $2,954.99
7 Arturo Parada Vallejo PANDORA 258 SF 0 8 42.52 $2,149.08
8 Luis Alejandro Plascencia Onate ELTON M.L HANN 0 Ret $1,611.81
9 Juan Carlos Martin Del Campo DIMITRI 1 $1,611.81
10 Alberto Sanchez - Cozar UNION DE LA NUTRIA KWPN 1 $1,343.18
11 Carlos Milthaler DOS LUNAS FRANKFURT SF 1 $1,343.18
12 Francisco Pasquel MANZANO 1 $1,343.18
13 Alejandro Mills CHATAGA BWP 4
14 Rodrigo Lambre CHAPILOT OS 4
15 Manuel Chechic ABRIL GIQUADANA SEMILLY HANN 4
16 Wylder Francisco Rodriguez Silva CHOGUI LS 4
17 Juan Jose Zendejas Salgado JUST NICE VAN HET INDIHOF 4
18 Juan Jose Zendejas Salgado TINO LA CHAPELLE BWP 4
19 Charlotte Van Breemen ARCASSIDO 4
20 Federico Fernandez TOKAY 4
21 Alexandr Imschenetzky SOLAGUAYRE QUIWAY 4
22 Salvador Onate BEAUTIFUL RED 4
23 Antonio Maurer CONNECTICUT HOLST 5
24 Alberto Sanchez - Cozar BP FIRST EDITIONS 5
25 Miguel Maron Kahwagi NORTHERN DIAMOND 5
26 Juan Pablo Jimenez Torres RELIC LS 5
27 Nikolaj Hein Ruus BORDEAUX CCDM 6
28 Nikolaj Hein Ruus EBANO 8
29 Daniel Pedraza Littlewood SANTA ROSA COLDPLAY 8
30 Nicolas Pizarro KENTUCKY VAN'T LAERHOF OLDEN 8
31 Bruno Cavalheiro Rebello CHABELLO BWP 9
32 Manuel Alvarez Ruizgalindo CARLSSON 72 OLDBG 9
33 Fabian Sejanes EMIR 9
34 Nicolas Imschenetzky VALENTINO MASSUERE KWPN 10
35 Simon Salame Farca SO NICE SF 10
36 Marcelo De Los Santos Pizzuto Jr CAYETANA OLDENBURG 10
37 Paola Amilibia DAVIDOFF SF 12
38 Mario Onate DIABLEUR DSP 12
39 Luciana Roberta Gonzalez Guerra EHRENS KWPN 13
40 Nicolas Imschenetzky RANIA 14
41 Manuel Chechic NARCISO AIBET HOLST 17
42 Eduardo Sanchez Navarro GOUVERNEUR 20
43 Carlos Masri Cojab CHEZ DE AMOUR 25
44 Carlos Milthaler CERANO VH DINGENSHOF Ret
44 Francisco Mendoza REWARD SINE KWPN Ret
44 Rodrigo Lambre DI PLEASURE SF Eli
44 Mauricio Neumann Priess COCO DE CHAMBOURG Ret