Breaking News
Watch the Land Rover Kentucky Three-Day Event presented by Mars Equestrian™ on USEF Network April 22-25
As part of our effort to protect the health of our staff and comply with restrictions, we are currently operating under a flexible work plan. COVID restrictions may result in a brief delay in services, such as wait times and passport processing, however we are continuing to improve service times as restrictions are slowly lifted, while still considering the safety of our staff and members.


Rolex/USEF Show Jumping Ranking List

ASCONA GRAND PRIX

As announced on May 15, 2020, the Rolex/USEF Ranking List points were frozen (no aging of points for athletes or horses) as of March 20, 2020 and the plan was to restart the Ranking List on September 1, 2020. It is confirmed that the Ranking List will resume on September 1, 2020 and points will recommence aging.

As of April 16, 2021
Week 2020-43
7/22/2018
CSI5* ASCONA - ASCONA, SUI
42
7/19/2018 - 7/22/2018
5.47
Placing Rider Horse Breed Round One Round Two Jump Off Time Prize Money
1 Penelope Leprevost GAIN LINE BWP 0 0 45.51 $109,279.33
2 Irma Karlsson IDA VAN DE BISSCHOP HANN 0 4 42.51 $66,229.90
3 Robert Whitaker CATWALK IV BWP 0 4 44.13 $49,672.42
4 Christophe Vanderhasselt IDENTITY VITSEROEL HOLST 0 4 44.15 $33,114.95
5 Paola Amilibia PRUNELLA D'ARIEL BWP 0 4 53.68 $19,868.97
6 Kent Farrington CREEDANCE SF 0 8 45.04 $14,901.72
7 Walter Gabathuler SILVER SURFER 2 KWPN 0 12 47.43 $9,934.48
8 Luca Maria Moneta CONNERY HOLST 1 $8,278.73
9 Adrienne Sternlicht CRISTALLINE 1 $6,622.99
10 Douglas Lindelow ZACRAMENTO BAVAR WB 4 $6,622.99
11 Katie Dinan DOUGIE DOUGLAS SWB 4 $3,311.49
12 Marco Kutscher SGW LORD POLDY ISH 4 $3,311.49
13 Emma Augier De Moussac DIVA 4
14 Derin Demirsoy HARRY K KWPN 4
15 Gudrun Patteet SEA COAST PEBBLES Z DWB 4
16 Beat Mandli DSARIE 4
17 Malin Baryard-Johnsson H&M INDIANA KWPN 4
18 Philipp Zuger CASANOVA F Z BWP 4
19 Giulia Martinengo Marquet PRINCY ZANG 4
20 Max Kuhner PSG FINAL HOLST 4
21 Janika Sprunger BACARDI VDL ITALIEN WB 5
22 Robert Smith CIMANO E 5
23 Felix Hassmann CAYENNE WZ KWPN 8
24 Andres Azcarraga CONTENDROS 2 HOLST 8
25 Shane Breen CSF VENDI CRUZ HANN 8
26 Marcel Marschall UTOPIA 48 ISH 8
27 Harrie Smolders CAS 2 8
28 Mariann Hugyecz CHACCO BOY KWPN 8
29 Michael Whitaker EL WEE WIDGE 8
30 Paris Sellon SILVER SHINE AES 9
31 Carlo Pfyffer GIULIO 8 OS 10
32 Laura Renwick MAJOR DELACOUR BAVAR 12
33 Harold Boisset VERONE DE LA ROQUE ASSI 12
34 Annina Zuger STAGENTA SF 13
35 Fabio Crotta EL NINO IV OS 13
36 Valentina Rossini CASALL DE FUYSSIEUX Z KWPN Ret
36 Christoph Bruse FLYING WONDER ZANG Ret
36 Alberto Zorzi VAUBAN DU TRIO RHEIN Ret
36 Wilm Vermeir DM JACQMOTTE SF Ret
36 Jane Richard Philips VICTORIO DES GREZ SBS Ret
36 Pius Schwizer CHIDAME Z SF Ret
42 Taizo Sugitani HEROINE DE MUZE ZANG Eli