Latest COVID-19 Updates from US Equestrian can be found on the Coronavirus Disease Resources and Updates page.


Rolex/USEF Show Jumping Ranking List

ARNAS CHAMPBURCY GRAND PRIX

As announced on May 15, 2020, the Rolex/USEF Ranking List points were frozen (no aging of points for athletes or horses) as of March 20, 2020 and the plan was to restart the Ranking List on September 1, 2020. It is confirmed that the Ranking List will resume on September 1, 2020 and points will recommence aging.

As of October 15, 2021
Week 2021-17
8/15/2021
CSI2* ARNAS CHAMPBURCY - ARNAS CHAMPBURCY, FRA
49
8/12/2021 - 8/15/2021
1.00
Placing Rider Horse Breed Round One Round Two Jump Off Time Prize Money
1 Harold Boisset VERONE DE LA ROQUE 0 0 45.44 $7,939.17
2 Jean Luc Mourier CAPTAIN KEEN SF 0 0 45.76 $6,351.33
3 Clement Frerejacques BIMBO DE LARA OLDBG 0 0 46.83 $4,763.50
4 Olivier Perreau CHRYSOLITE FONROY 0 0 47.54 $3,175.67
5 Claire Fontanel VOL DE NUIT BATILLY 0 0 48.49 $2,222.97
6 Vanessa Norblin TENDER BRIDE SF 0 4 47.57 $1,746.62
7 Simon Broillet NUMBER ONE DE CHAMPRINE 0 7 57.64 $1,270.27
8 Nicolas Deseuzes CONTIKY DES FORETS 0 8 46.56 $952.70
9 Jacques Helmlinger FORMICA DU HOUSSOIT 0 10 60.62 $952.70
10 Edouard Renaud ATCHOUM DU BRISEY 0 13 55.7 $793.92
11 Cedric Hurel CHAKIRA Z 1 $793.92
12 Pierre Gautherat OLALA DU COLLIARD 1 $793.92
13 Alexandre Fontanelle HAMLET COOPER 1 $244.28
14 Marie Hecart VAHINEE 4
15 Benoit Cernin CAPPUCCINO SF 4
16 Mathilde Nouvion ALWAYS DE COMBRAILLE 4
17 Ludovic Gaudin ULINE PLATIERE 4
18 Romain Duguet BEL CANTO DE BOGUIN 4
19 Nadja Peter Steiner HELWELL DU CHABUS 4
20 Pascal Giboulet AMAZONE DU MOTET 4
21 Romain Ozzola RACHEL 4
22 Baptiste Couperie ROMANY 4
23 Eric Muhr VENDEE DES ISLOTS 5
24 Beat Grandjean ERNIE 77 SF 5
25 Stephane Antoniotti COR VD MESPEL Z 5
26 Lalie Saclier ULTRA BLUE DE JAURAND 8
27 Thibault Thevenon DZOARA DES SOURCES 8
28 Lolita Saclier CALVA DU CHATELLIER 8
29 Mathieu Saison OTHELLO D'OR Z 8
30 Perrine Mary RADJAH DE TURCIS 8
31 Jerome Debas Montagner CRACKBOY DE PEYRAUD SF 8
32 Olivier Gaillard BAGHERA D'OZ 8
33 Etienne Dusart COEURDELOU PIERDERIE 8
34 Loic Michelon BELLE D'AMOUR 8
35 Johana Cathrein UTRILLO DU HAUL 9
36 Benjamin Negron VICTOIRE D'AZUR SF 9
37 Lea Marin CODY DES FONTENOTTES 9
38 Alexandra Francart MIXCOAC LS LA SILLA 9
39 Alexia Jacques BOLERO DE RAVEL 9
40 Thibault Lacrevaz DRIEVANDEKAMP D PAGES 13
41 Sandrine Damman AGRA DIAMOND PLUVERTS 13
42 Carole Lessine JONSAUNIER DWERSE HAGEN 13
43 Colombine DeBost VINCOEUR DE BLANY BELGIAN WA 13
44 Leona Mermillod Baron CESAR DU TERROIR 16
45 Amandine Seguin EVERS 18
46 Romain Dreyfus FERNANDO VAN HET POSTHUIS 20
47 Magali Senequier KYLIE VAN TER NIEUWBEKE 25
48 Alexis Massot FITOT TOLTIEN F 35
49 Camille Favrot BEAUGOSSE DES VAUX Ret